„Nakladatelství Olympia je se sportem spojeno celou dobu své existence. Původně to bylo sportovní a turistické nakladatelství. posléze přešlo pod ČSTV a následně pod Českou unii sportu, až se nakonec osamostatnilo,“ sdělil ParlamentnímListům.cz ředitel Olympie Karel Hejna. „Čtenáři mají Olympii spojenou se sportem, turistikou, cestopisy. Sport je stálou složkou našeho edičního plánu, “ dodal.
Vedle titulů zaměřujících se na sport a cestopisy je Olympia známá jako „vlajková loď“ publikací Jaroslava „Jestřába“ Foglara. O Foglarovských oslavách v Olympii během veletrhu Svět knihy 2017 jsme psali zde.
Během oslav výročí se Olympia věnovala svým autorům píšícím o sportu a představila dvojici publikací: Sto let českého sportu a Gólové (půl)století československého fotbalu – Sto nevšedních fotbalových historek od autorů a redaktorů legendárního fotbalového týdeníku Gól, který v minulosti spadal právě pod Olympii.
Spolu s autory se akce zúčastnili i někteří známí sportovci. Přítomna byla atletka Lída Formanová, diskobolos Imrich Bugár nebo fotbalista Horst Siegl. „Sportovci, kteří tady dnes jsou, Lída Formanová, Imre Bugár a Horst Siegel, jsou lidé, o kterých se v té knize píše, jsou se sportem spojeni a dosáhli řady úspěchů na mezinárodním poli,“ upřesnil pro ParlamentníListy.cz ředitel Hejna. „Gól, který patřil Olympii, v loňském roce slavil padesát let a s Olympií je spjat pupeční šňůrou. Časopis dodnes vychází, byť v elektronické podobě,“ doplnil.
„Nápad se zrodil na Strahově, na Fotbalové asociaci. Přizvali mě k tomu proto, že asi dvacet let jsem do Gólu, který vycházel týdně, psal sloupky z historie,“ sdělil ParlamentnímListům.cz ke vzniku knihy Gólové (půl)století československého fotbalu Miroslav Jenšík, dlouholetý sportovní publicista a autor, kterého mnozí považují za živoucí encyklopedii sportu.
„Hlavně jsem se zaměřil na takovou tu dávnou historii, kterou hoši tak moc nepamatují jako já. Mohl jsem tam oživit spoustu z příběhů, které jsem kdysi psával do Gólu,“ dodal.
„Ke každému roku je taková nevšední historka, většinou ještě nepublikovaná. Snažili jsme se každý rok, který byl něčím zajímavý, popsat charakteristicky. Většinou je to něco nového, co jsme někde objevili, nebo něco, o čem se dnes už může psát, když se dříve nesmělo,“ doplnil k věci další z autorů Václav Tichý.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jok