Nám zakazují, cizím povolují. Ivan David: Zažil jsem v Bruselu. Jde o zemědělství

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

28.04.2021 11:52 | Zprávy

Evropská komise chce poškodit české spotřebitele i zemědělce, vypěnil europoslanec za SPD Ivan David. Rakouský kancléř Sebastian Kurz podle Davida české i další občany EU prozatím chrání a právě proto je terčem mediální štvanice. Tak hodnotí bruselské dění jeden z českých europoslanců.

Nám zakazují, cizím povolují. Ivan David: Zažil jsem v Bruselu. Jde o zemědělství
Foto: Archiv ID
Popisek: MUDr. Ivan David, europoslanec za SPD

Europoslanec za SPD zase jednou bouchl do stolu. Tentokrát kvůli postupu Evropská komise, která v rámci boje za zelenější EU prosazovala zákaz používání pesticidu lufenuron, který čeští spotřebitelé znali také jako Sentinel, ale současně dovolila dovoz zemědělských komodit ze třetích zemí, kde se tento postřik dál vesele používá, jako jsou Brazílie a Mexiko.

A to Davidovi hlava nebere.

Jedno možné vysvětlení vidí v tom, že Evropská komise uzavřela dohodu s Brazílií, Mexikem a dalšími zeměmi mimo EU o dovozu potravin do EU. Evropská komise tak chce pomoct ekonomikám Brazílie či Mexika. Jenže zároveň tím poškozuje zemědělce z členských států EU a to je podle Davida jednoznačně špatně. Je toho názoru, že buď mají pro všechny platit stejná pravidla, nebo nemají platit žádná.

„Ukazuje se, že koncentrace rozhodovací moci do Bruselu dosáhla takové úrovně, že to ohrožuje jak zemědělce tak i spotřebitele. Každé rozhodnutí Komise ve věci postřiků má dopady na trh ve stovkách miliard eur. Pokud bychom vzali v úvahu riziko, že žadatel o povolení může dát na úplatky 1 % ročního obratu v EU, o němž se rozhoduje, vychází nám, že objem úplatků se může pohybovat v řádu miliard eur. To jsou peníze, které mají obrovskou moc,“ napsal na sociální síti Facebook Ivan David.

„Rozhodnutí o povolení dovozu obilovin a kukuřice kontaminovaných zakázaným postřikem usvědčuje Komisi ze skutečných cílů, které sleduje v rámci Zeleného údělu. Komisi jde o to, co nejvíce snížit výrobu potravin v EU, aby mohla umožnit co největší dovoz zemědělské produkce ze třetích zemí. Mexiko a Brazílie patří do skupiny zemí MERCOSUR, s nimž Komise v roce 2019 podepsala obchodní dohodu, která má umožnit zvýšení dovozu zemědělských výrobků do EU. Zatím ji v Evropské radě blokuje rakouský kancléř Sebastian Kurz, který její ratifikaci již 3x vetoval. Což je také zřejmě jeden z důvodů, proč je na něj v Rakousku neustále médii pořádána štvanice,“ pokračoval europoslanec SPD.

Jedním dechem dodal, že stopku v ratifikaci udělila francouzskému prezidentovi Emmanuelu Macronovi i dolní komora francouzského parlamentu, jenže Evropská komise se podle Davida chová tak, jako by už dohoda byla schválena všemi zeměmi EU a tím nabyla platnosti.

Ivan David se zlobí

Ivan David se zlobí

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

17:20 Když se to hodí, prosazují lidská práva. Když ne, tak celistvost. Profesor chce skoncovat s dvojím metrem Západu

„Mezinárodní řád založený na pravidlech“, který bývá prezentován jako spojení mezinárodního práva a …