Data za rok 2020 pocházejí z celkem třiceti států, z toho 27 z nich jsou členské země EU a Eurostat do statistiky zařadil ještě neunijní Švýcarsko, Norsko a Island. Za zmínku stojí, že ve statistice zcela chybí Velká Británie, i když část roku 2020 byla ještě v Evropské unii a s více než 65 miliony obyvateli se nedá říct, že je zanedbatelná.
Česko, jak sám Eurostat konstatuje, si může gratulovat. Obecně se řadí k premiantům, co se týče zaměstnanosti, pohybuje se nad hranicí 80 %. Náš stát má také největší míru zaměstnanosti lidí narozených mimo státy Evropské unie. Dokonce je statistickou anomálii, jako jediná země ze zobrazených má větší nezaměstnanost lidí narozených v Česku a v EU než těch, kteří do Česka přišli z nečlenských zemí. Ve všech ostatních zemích lidé z neunijních zemí v zaměstnanosti více či méně zaostávají.
V některých zemích dost signifikantně. Velké rozdíly mezi rodáky a přistěhovalci odjinud má z unijních zemí Švédsko, Německo, Nizozemí, Dánsko, Rakousko, Finsko, Malta, Bulharsko, Francie, Belgie, Lucembursko a z neunijních Švýcarsko a Norsko. Až na Bulharsko se jedná o země západní Evropy, popř. tedy země prvního světa.
Infografika Eurostatu o zaměstnanosti v EU:
žlutá – rodilí občané, modrá – občané ze zemí EU, oranžová – lidé ze států mimo EU
Jak Eurostat také připomíná, nejhorší v tomto ohledu je Belgie. Pouze lehce nadpoloviční většina tamních neunijních přistěhovalců pracuje. Rodilí Belgičané přitom mají míru zaměstnanosti větší než 70 %. Podobná situace je v Řecku, tam také zaměstnanost přistěhovalců nestoupá vysoko nad 50 %. Ovšem v zemi má práci pouze 60 % rodilých Řeků, rozdíl není tedy zdaleka tak propastný jako v Belgii.
Naopak podobně jako Česká republika, i když s menší zaměstnaností, je na tom Slovensko, Slovinsko, Litva a Estonsko. A pro někoho možná překvapivě také Itálie. Ovšem ta má obecně problémy se zaměstnaností, nedosahuje ani 65 %, a to ani u rodilých Italů. Hůře je na tom jen Řecko, celkově čtyři turistické destinace Řecko, Itálie, Španělsko a Chorvatsko tvoří chvost tabulky. Nejlépe jsou na tom se zaměstnaností rodáci ve Švédsku a na Islandu. Doplňme, že v roce 2020 udeřila na Evropu koronavirová pandemie.
???? #Employment rates in 2020 were 2.5 pp lower for non-EU-born persons and 0.4 pp lower for those native-born, compared with 2019.
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) May 19, 2021
???? Czechia had the highest employment rate for persons born outside the EU (82.5%), while ???? Belgium the lowest (52.3%).
?? https://t.co/i80te4SeU6 pic.twitter.com/kc8Jja8Mm1
Data už krátce okomentoval matematik a analytik Marian Kechlibar. „Je vidět, že ve V4 zatím přitahujeme lidi se zájmem pracovat. V Itálii jsou na tom pro změnu bídně všichni. Zato Švédsko, Německo, Nizozemsko, Norsko ... to je nářez.“
Zaměstnanost podle toho, zda jste rodilý občan, nebo původem z jiného státu EU, nebo ze zbytku světa.
— Marian Kechlibar (@inglor) May 20, 2021
Je vidět, že ve V4 zatím přitahujeme lidi se zájmem pracovat. V Itálii jsou na tom pro změnu bídně všichni. Zato Švédsko, Německo, Nizozemsko, Norsko ... to je nářez. pic.twitter.com/nO8mPglblN
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas