Nářez z EU: Místní v práci, cizinci na podpoře. Německo, Švédsko, Belgie... To jsou čísla

20.05.2021 12:00 | Zprávy

Včera Evropský statistický úřad (Eurostat) zveřejnil čísla zaměstnanosti za celou Evropskou unii a tři další státy za rok 2020. Češi si mohou v ledasčem gratulovat. Jiné státy už tolik ne. Zvláště na Západě lidé ze zemí mimo EU nepracují zdaleka tolik, jako rodilí občané. „Je vidět, že ve V4 zatím přitahujeme lidi se zájmem pracovat. V Itálii jsou na tom pro změnu bídně všichni. Zato Švédsko, Německo, Nizozemsko, Norsko ... to je nářez,“ soudí o číslech analytik Marian Kechlibar. Statistikům také z nějakého důvodu vypadla Velká Británie.

Nářez z EU: Místní v práci, cizinci na podpoře. Německo, Švédsko, Belgie... To jsou čísla
Foto: Repro Eurostat
Popisek: Tabulka zaměstnanosti v EU za rok 2020

Data za rok 2020 pocházejí z celkem třiceti států, z toho 27 z nich jsou členské země EU a Eurostat do statistiky zařadil ještě neunijní Švýcarsko, Norsko a Island. Za zmínku stojí, že ve statistice zcela chybí Velká Británie, i když část roku 2020 byla ještě v Evropské unii a s více než 65 miliony obyvateli se nedá říct, že je zanedbatelná.

Česko, jak sám Eurostat konstatuje, si může gratulovat. Obecně se řadí k premiantům, co se týče zaměstnanosti, pohybuje se nad hranicí 80 %. Náš stát má také největší míru zaměstnanosti lidí narozených mimo státy Evropské unie. Dokonce je statistickou anomálii, jako jediná země ze zobrazených má větší nezaměstnanost lidí narozených v Česku a v EU než těch, kteří do Česka přišli z nečlenských zemí. Ve všech ostatních zemích lidé z neunijních zemí v zaměstnanosti více či méně zaostávají.

V některých zemích dost signifikantně. Velké rozdíly mezi rodáky a přistěhovalci odjinud má z unijních zemí Švédsko, Německo, Nizozemí, Dánsko, Rakousko, Finsko, Malta, Bulharsko, Francie, Belgie, Lucembursko a z neunijních Švýcarsko a Norsko. Až na Bulharsko se jedná o země západní Evropy, popř. tedy země prvního světa.

Infografika Eurostatu o zaměstnanosti v EU:
žlutá – rodilí občané, modrá – občané ze zemí EU, oranžová – lidé ze států mimo EU

Jak Eurostat také připomíná, nejhorší v tomto ohledu je Belgie. Pouze lehce nadpoloviční většina tamních neunijních přistěhovalců pracuje. Rodilí Belgičané přitom mají míru zaměstnanosti větší než 70 %. Podobná situace je v Řecku, tam také zaměstnanost přistěhovalců nestoupá vysoko nad 50 %. Ovšem v zemi má práci pouze 60 % rodilých Řeků, rozdíl není tedy zdaleka tak propastný jako v Belgii.

Naopak podobně jako Česká republika, i když s menší zaměstnaností, je na tom Slovensko, Slovinsko, Litva a Estonsko. A pro někoho možná překvapivě také Itálie. Ovšem ta má obecně problémy se zaměstnaností, nedosahuje ani 65 %, a to ani u rodilých Italů. Hůře je na tom jen Řecko, celkově čtyři turistické destinace Řecko, Itálie, Španělsko a Chorvatsko tvoří chvost tabulky. Nejlépe jsou na tom se zaměstnaností rodáci ve Švédsku a na Islandu. Doplňme, že v roce 2020 udeřila na Evropu koronavirová pandemie.

Data už krátce okomentoval matematik a analytik Marian Kechlibar. „Je vidět, že ve V4 zatím přitahujeme lidi se zájmem pracovat. V Itálii jsou na tom pro změnu bídně všichni. Zato Švédsko, Německo, Nizozemsko, Norsko ... to je nářez.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…