Národní památkový ústav: Popularizátoři vojenské historie a pevnosti Josefov byli nominováni na cenu Patrimonium pro futuro

13.05.2016 19:21 | Zprávy

V letošním roce probíhá již třetí ročník Ceny Národního památkového ústavu Patrimonium pro futuro s podtitulem Společenské ocenění příkladů dobré praxe. V Královéhradeckém kraji je na cenu v kategorii prezentace hodnot nominován spolek Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV, z.s., a v kategorii obnova památky, restaurování projekt Vzdělávací a kulturní centrum Broumov – revitalizace kláštera.

Národní památkový ústav: Popularizátoři vojenské historie a pevnosti Josefov byli nominováni na cenu Patrimonium pro futuro
Foto: red
Popisek: Národní památkový ústav

Ochránci památek pevnosti Josefov – Ravelin No. XIV, z.s., byli nominováni ve své kategorii za prezentaci a popularizaci vojenské historie a pevnosti Josefov, záchranu ravelinu č. XIV a dalších památek v josefovské pevnosti.

Jestliže na počátku aktivit spolku byla myšlenka na postupnou obnovu ravelinu č. XIV, postupně se k tomuto cíli přidaly další aktivity spojené s oživováním Josefova jako města se silnou vojenskou tradicí a s prezentací a popularizací různých vojenských témat a událostí naší vojenské historie. V roce 2015 se spolek podílel na organizaci nultého ročníku akce Oživlý Josefov, kterou příznivci pevnosti Josefov a místní samospráva uspořádali na podporu zviditelnění Josefova a jeho silných stránek i dosud nevyřešených zásadních problémů využití opuštěných bývalých armádních budov.

Ochránci památek pevnosti Josefov - Ravelin No. XIV svými kulturními a společenskými aktivitami rozšiřují povědomí o Josefovu jako jedinečném pevnostním městě, kde se dějí zajímavé věci a kde má smysl žít. Rovněž systematicky popularizují nosná témata naší vojenské historie, a to jak události, tak historickou vojenskou techniku a způsoby jejího používání.

Dlouhodobou nezištnou prací na postupné obnově areálu ravelinu č. XIV, jenž je ve vlastnictví města Jaroměře, dává spolek pozitivní příklad a inspiraci dalším lidem, kteří se svým dílem rovněž podílejí na obrodě Josefova. Postupně zachránil a revitalizoval část velmi poškozeného opevnění josefovské pevnosti. Dříve nepřístupný, neatraktivní, zdevastovaný a nevyužívaný areál ravelinu č. XIV je nyní pozitivním příkladem toho, jak lze cílevědomou prací obnovit i na první pohled zcela neatraktivní památku bez smysluplného využití.

Mimoto spolek vložil vlastní prostředky do pořízení, prezentace a budoucí postupné obnovy dalších součástí městské památkové rezervace Josefov, bastionu č. IX a tzv. Traxlerovy sýpky. Vytvořil zde další expoziční prostory, jež zatraktivňují Josefov jako turistický cíl.

Veškerou činností spolek přispívá k zachování jinak těžko využitelného, ohroženého a především jedinečného stavebního fondu bývalé bastionové pevnosti Josefov.

V kategorii obnova památky, restaurování byl nominován projekt Vzdělávací a kulturní centrum Broumov – revitalizace kláštera. Na základě dohody benediktinského řádu a Agentury pro rozvoj Broumovska o spolupráci se začaly provádět udržovací práce a připravovat celková obnova kláštera v Broumově. V roce 2012 získalo Benediktinské opatství sv. Václava v Broumově dotaci z Integrovaného operačního programu (IOP) ve výši přesahující 200 mil. Kč na I. etapu revitalizace kláštera. Projekt byl realizován od konce roku 2012 do jara 2015. Zahrada a revitalizované prostory v klášteře byly slavnostně otevřeny 22. dubna 2015. 

Téměř polovina interiérů hlavního objektu kláštera a prelatury prošla šetrnou obnovou všech dochovaných autentických konstrukcí. Byl odstraněn havarijní stav dřevěných konstrukcí napadených dřevomorkou a havarijní stav klenby v knihovně s poškozenou nástropní malbou od Jana Karla Kováře (1709–1749), zároveň byly provedeny funkční rozvody jako předpoklad pro další etapy. Došlo k restaurování již zmíněné nástropní malby v knihovně a k odkrytí a restaurování dalších nástěnných maleb v sále a dvou saloncích.

Náročnou obnovou prošla i zchátralá zahrada se všemi svými stavebními součástmi (domek zahradníka, dům kuchaře, skleník, vodárna, kuželník, pomník opata Jakuba II. Chmela, kašna, socha sv. Josefa, terasní zdi, ohrazení, brána a most).

Obnovené části klášterní budovy budou sloužit vzdělávacímu a kulturnímu provozu. Najít přiměřené nové využití pro velké areály klášterů, které své původní využití ztratily, je obecně velký problém.  V tomto směru je řešení zvolené v Broumově založené na postupných dosažitelných krocích dobrým příkladem. Stejně tak je třeba ocenit spolupráci vlastníka s občanskou aktivitou a podporu kraje.  Dosud nevyužívaný a tedy vlastně mrtvý objekt získá nové využití, respektující jeho vysokou kulturní hodnotu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Andrej Babiš byl položen dotaz

Připravujete se na brzký konec v politice?

Aspoň na mě to tak přijde, když se ujímáte zpět Agrofertu. A je to tedy tak, že ten svěřenecký fond byl jen taková klička jak šikovně obejít zákon?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

4:44 Trumpovi lidé utnuli dotace cenzuře internetu. Známe české souvislosti

Konec financování těm, kdo kádrují stránky. V USA končí éra, kdy americké instituce mohly sponzorova…