V roce 1997 se řada budoucích členů americké vlády George Bushe podepsala pod Projekt pro nové americké století. V prohlášení o jeho základních principech se psalo: „Musíme přijmout odpovědnost za jedinečnou roli Ameriky při ochraně a rozšiřování mezinárodního řádu, který je příznivý pro naši bezpečnost, prosperitu a naše zásady.“ V následujících letech Bushova vláda zaútočila na základě zfalšovaných obvinění na Irák a potom na další státy na Blízkém východě.
Čínské nebezpečí
V roce 2023 zveřejnila americká Republikánská strana knihu „Projekt 2025“, která předkládala veřejnosti její volební program pro prezidentské volby v roce 2024. Kniha měla 922 stránek a 483krát v ní byla zmíněna Čína. V knize se psalo: „Zdaleka největším nebezpečím pro bezpečnost, svobody a prosperitu Američanů je Čína... Čína usiluje o získání dominantního postavení v Asii a na základě získání této pozice získání globální dominance. Pokud se Pekingu podaří dosáhnout tohoto cíle, mohl by dramaticky podkopat nejzákladnější americké zájmy včetně toho, že by omezil přístup USA na nejdůležitější světový trh. Zabránit tomu, aby se toto stalo, musí být nejvyšší prioritou americké zahraniční a obranné politiky... Už není možné pokládat za jisté, že Amerika má informační a technologickou převahu. Čínský pokrok a intenzivní soustředění se na objevující se nové technologie ji v některých oblastech posunuly z pozice skoro vyrovnaného konkurenta USA do situace, kdy USA pravděpodobně předstihla... Spojené státy musejí zajistit, že Čína neuspěje... Americká obranná strategie musí jednoznačně identifikovat Čínu jako nejvyšší prioritu pro americké obranné plánování.“
Čínské nebezpečí pro americké ovládnutí světa měl nepochybně na mysli už prezident Joe Biden, když trval na tom, že nepřistoupí na ruský požadavek, aby Západ poskytl Rusku záruky, že Ukrajina nevstoupí do NATO. Bylo mu zcela jasné, že tím vyzve Rusko, aby na Ukrajinu zaútočilo, a vstoupilo tím do války, ve které budou USA a další státy Ukrajinu podporovat a zbaví Rusko postavení světové velmoci. Vůbec přitom nebral v úvahu skutečnost, že část Ukrajiny se hlásí k Rusku a nemá zájem stát se součástí EU a NATO.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský