K tomu, že Křeček vzal své zástupkyni všechny agendy, za což je v posledních dnech ostře kritizován, Kotrba glosuje, co říká příslušný zákon: „Zákon č. 349/1999 Sb., o veřejném ochránci práv, mluví pouze o ochránci práv a jeho kompetencích, nikoliv o dvouhlavé sani, kde každá z hlav bude mít jiný názor. Zástupkyně zastupuje ombudsmana pouze v době jeho nepřítomnosti. Z důvodu nemoci, nikoli proto, že se šel zrovna vyčůrat,“ zdůrazňuje mediální analytik ve svém článku pro Mladou frontu Dnes.
Ochránce ji může, ale nemusí pověřit výkonem části své působnosti. Právo na agendu přidělenou k samostatnému výkonu zástupkyně nemá. Za kvalitu práce odpovídá ombudsman. Tak praví zákon. Ani prezident NKÚ nesvěřil již deset let své stejně volené zástupkyni žádnou ze svých pravomocí. Poslanci zvolili ombudsmanem Křečka, ne Moniku Šimůnkovou. A věděli dobře, co činí. Totiž, že Šimůnková byla problematická už na Úřadu vlády,“ dodává analytik.
K ombudsmanově osobě dodává: „Křeček oldskaut věrný ideálům skautingu, přesvědčený starý socialista. Už ne šmardovský sociální demokrat. Byl dlouho advokátem chudých. Obhájcem existence nevypověditelného nájemního vztahu, práv nájemníků v době ‚devadesátkového‘ kapitalismu bez přívlastků, a zůstal obhájcem sociální regulace. ‚Vytvoření podmínek nikoho nediskriminuje,‘ říká. Přesto nepodlehl mámení romských spolků a hájí právo pronajímatele nepronajmout byt někomu, komu ho pronajmout nechce z obav z dlužného nájemného nebo ze škod na majetku,“ shrnuje práci, která za Křečkem stojí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab