"Když se ten zákon zpracoval, od počátku jsme uváděli, jak si myslíme, že by se měl vykládat. Není to tak, že se někdo včera rozhodl, že to bude zrovna tímto způsobem. Nelogické to podle nás není. Já si myslím, že náš výklad je správný. Že na právo nemůžeme uplatňovat závěry a poučky z matematiky či jiných věd," odvrací Henych názory expertů, že procenta výskytu chyb zjištěných ve dvou kolech neměla být sečtena, ale zprůměrována.
Sčítání chyb bylo ale pro tři z jedenácti kandidátů zničující. Ministerstvo pravděpodobně vyřadí z volby Janu Bobošíkovou, Vladimíra Dlouhého i senátora Tomia Okamuru. Dva z těchto tří kandidátů se kvůli metodě výpočtů chtějí obrátit na Nejvyšší správní soud (NSS).
Poškozená se může cítit zejména Jana Bobošíková, která by v případě, že by ministerstvo zvolilo metodu průměru, do volby postoupila. Přesáhla by totiž povinný počet 50 tisíc podpisů o necelou tisícovku.
Pokud NSS rozhodne jinak, nevidím v tom problém
Někteří ústavní právníci tvrdí, že se o metodice diskutovalo v Senátu, kde nakonec zvítězilo průměrování chyb z obou kol. "O tom já bohužel nic nevím. Já jsem byl v Senátu přítomen zasedání ústavně právního výboru, kde se o tomto vůbec nediskutovalo. Jestli posléze někdo na plénu řekl něco dalšího, tak se to stanovisko ke mně už nedostalo," tvrdí Henych.
Pokud by NSS rozhodl, že výklad měl být jiný, než jak ho učinil úřad ministerstva, Henych to nevidí jako problém. "Kandidátům vylosujeme čísla a jede se dál," říká s tím, že se vůbec neobává toho, že by kvůli odvolání k soudu mohlo dojít k posunu termínu voleb.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr