Naši dnešní politici některé prokázané věci prostě nedovedou pochopit. Markéta Šichtařová takových našla tento týden hned několik

14.07.2017 19:57 | Zprávy

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Stále čím dál více nám stát ubírá svobody. Posledním nápadem je snaha řešit hluk před restauracemi, vzniklý v důsledku zákazu kouření uvnitř, trestáním provozovatelů těchto podniků. Ekonomka Markéta Šichtařová si myslí, že toto už je případ pro Ústavní soud.

Naši dnešní politici některé prokázané věci prostě nedovedou pochopit. Markéta Šichtařová takových našla tento týden hned několik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ekonomka Markéta Šichtařová

Je to pár týdnů, co byl zaveden zákaz kouření v restauracích. Důsledkem je výrazný nárůst hluku na ulicích, kam si hosté odskakují z lokálů na cigaretu. Na Praze 1 proti nim nasazují antikonfliktní tým, ovšem poslanci už připravují úpravu, která by problém řešila celoplošně. Konkrétně tak, že by za hlučící hosty byl odpovědný hospodský a za jejich rušení nočního klidu by provozovateli restauračního zařízení mohla policie udělit ve správním řízení pokutu či jiný trest.

Ekonomka Šichtařová varuje, že tento přístup může být některými chápán jako ekonomický a racionální. „Podle jednoho pohledu je to vlastně ideální řešení něčeho, co ekonomové nazývají negativní externality. To jsou vlastně nežádoucí dopady mého majetku, mého podnikání a podobně na třetí nezúčastněnou osobu. Jestli hostinský má hospodu a jeho hosté hlukem obtěžují noční spáče, pak majitel hospody se musí postarat o to, aby hluk spojený s jeho podnikáním nikoho neobtěžoval,“ vysvětluje.

Jenže tuší, že v realitě se to zvrhne do toho modelu, že stát bude hostinské šikanovat. „Po hostinských se nejspíš bude vyžadovat, nejen aby zabezpečili ticho z jejich lokálu, případně z předzahrádky, ale aby na sebe navíc ještě brali odpovědnost za opilé hosty potácející se na veřejném chodníku poté, co restauraci už opustili,“ obává se.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…