Není to tak dlouho, co zprávy o epidemii covidu přebily rasové nepokoje v USA, jež vyvolaly mimo jiné i další diskuse, co je rasistické, a co ne. V Česku tato diskuse, až na posprejování sochy Winstona Churchilla, příliš živnou půdu neměla; většinou byla odbyta vtipem, že se tedy zakáže název cikánská pečeně. V Americe však tato debata jede dál a vznikají v ní přinejmenším kuriózní závěry. Například, že pivo je rasistické.
Na toto téma sepsali celou knihu dva američtí sociologové, David L. Brunsma a Nathaniel G. Chapman. Kniha se jmenuje Pivo a rasismus: Jak se pivo stalo běloššským, proč na tom záleží a kdo se to snaží změnit (Sociologie rozmanitosti). Na internetovém obchodu Amazon se dá pořídit za přibližně 530 korun.
Autoři sepsali i odůvodnění, proč pivo je i není rasistické a proč o tom napsali knihu. „Následky rasismu jsou všude okolo nás, ale pro ty, pro které je současný systém výhodný, je nemusí být vidět. Jako sociologové jsme vyškolení v tom nepovažovat obvyklé za samozřejmé, v nahlížení za oponu. A tímto pohledem pak analyzujeme výrobky, jež jsou tak běžné, že si jich nevšímáme, ale které tvoří základ toho, kým jsme,“ píší.
![](/Content/Img/content-lock.png)
Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas