Akci, kterou moderoval Vadim Petrov a jejímž duchovním otcem byl novinářský nestor, autor plejády knih literatury faktu Milan Syruček, navštívily dobré dvě stovky převážně starších lidí.
Za co vše se (ne)může
„Diplomatická služba má ke zpravodajské službě mnohem více, než si myslíte,“ uvedl svůj příspěvek, nazvaný Zpravodajská služba – vyšší forma diplomacie, Jaromír Novotný. „Co bylo úkolem diplomacie? Získávat informace, podávat zprávu o stavu dané země. Mnozí se domnívají, že informační zpravodajskou činnost z cizích zemí pokrývají novináři. Tuto činnost převzal tisk, většina agentur, a dokonce to došlo až tak daleko, že tyto agentury vytvářejí proces tvorby politiky dané země. Najednou tu máte názor, že toto a toto je nepřátelská země. Ono se to děje i v politice. Například CNN převzala od amerických novin názor, že Trump byl zvolen Rusy. A byla z toho studená občanská válka v USA, která trvala dva roky, až přišla komise a řekla, že tam nic nebylo. Že by Putin volil Trumpa, tak na to se nepřišlo, stejně jako se nepřišlo na obdobné styky. Vytvořili to však tisk a novináři, média.“
V dnešní době se diplomacie podle Novotného zase vrací ke své původní podobě. „Musí dávat pravdivé zprávy o dané zemi, protože tiskové agentury říkají něco jiného. Zpravodajská služba dělá totéž. Jenže diplomat, ten má diplomatické krytí. Může být dobrý, který něco dělá pro svoji zemi, a může být jiný, který je tam za odměnu, a ten si užívá lehký život. Pak je tam ovšem zbytečný. Ovšem kamarádi mu dali flek, takže jej tam musí zastoupit zpravodajská služba. Zpravodajci jsou civilní a vojenští. Musíte s nimi být na ambasádě a záleží na velvyslanci, jak tam ty služby fungují, jak spolupracují,“ konstatoval Novotný.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala