Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požádal západní partnery o další dodávky vojenské pomoci své zemi. Žádal především o dodávky systémů protivzdušné obrany Patriot.
„(Ruský prezident Vladimir) Putin musí být svržen na zem a naše nebe se musí znovu stát bezpečným... A záleží plně na vaší volbě... volbě, zda jsme skutečně spojenci,“ řekl Zelenskyj ve vystoupení k členským státům NATO. Na jeho slova upozornila agentura Reuters.
Jen letos, řekl Zelenskyj, na Ukrajinu zaútočilo téměř 1200 ruských raket, více než 1500 dronů a 8500 řízených bomb.
„Říkáme to přímo – k obraně potřebujeme dalších sedm ‚Patriotů‘ nebo podobných systémů protivzdušné obrany, a to je minimální počet. Mohou zachránit mnoho životů a skutečně změnit situaci,“ řekl ukrajinský prezident.
Šéf NATO Jens Stoltenberg po schůzce spojeneckých ministrů obrany a Zelenského prohlásil, že spojenci se dohodli poskytnout Kyjevu další systémy protivzdušné obrany.
Z polské strany si však Zelenskyj vyslechl, že má smůlu a od vlády ve Varšavě systémy Patriot nedostane.
Polsko má podle serveru Kyiv Independent na letišti Rzeszow, které je klíčovým logistickým uzlem pro dodávky obranné pomoci na Ukrajinu, nainstalován systém Patriot. Zaslání tohoto systému na Ukrajinu nepřipadá v úvahu, protože jej instalovala americká armáda k ochraně letiště, řekl Tusk.
„Pokud jde o Patrioty, tuto rezervu nemáme,“ řekl Tusk.
Jedním dechem však dodal, že Polsko může Ukrajině poskytnout jinou pomoc. Neupřesnil ale jakou pomoc má přesně na mysli.
Německo 13. dubna oznámilo, že poskytne Kyjevu další systém Patriot, již třetí. Německý kancléř Olaf Scholz poté vyzval ostatní spojence v NATO, aby učinili totéž.
Polsko dosud vyčlenilo na podporu Ukrajině 4,301 miliardy eur (4,578 miliardy dolarů), z čehož 3 miliardy eur (3,2 miliardy dolarů) tvoří vojenská pomoc, uvádí Kielský institut pro světovou ekonomiku.
Mezitím ruský ministr obrany Sergej Šojgu zdůraznil probíhající ruské útočné operace u Časiv Jaru, Avdijivky a Doněcku a oznámil, že Rusko hodlá zintenzivnit údernou kampaň s cílem narušit ukrajinskou logistiku. O slovech ruského ministra obrany informoval washingtonský Institut pro studium války (ISW) s tím, že Šojgu se snaží prezentovat jako velmi úspěšné i operace, jejichž výsledky jsou sporné.
„Ruské síly pravděpodobně v nadcházejících týdnech zintenzivní probíhající útočné operace, aby využily omezení ukrajinského materiálu před očekávaným příchodem americké bezpečnostní pomoci. … Šojgu také oznámil, že ruské síly zesílí údery proti ukrajinským logistickým centrům a skladům zbraní dodaných Západem,“ uvedl institut.
„Ruské síly pravděpodobně v nadcházejících týdnech zesílí bezpilotní a raketové útoky, aby maximalizovaly škody na ukrajinské infrastruktuře a kapacitě obranné průmyslové základny, než očekávaný příjezd americké bezpečnostní pomoci začne zmírňovat kritický nedostatek raket protivzdušné obrany na Ukrajině,“ pokračoval ISW.
Institut tvrdí, že ruské ozbrojené síly procházejí reformou. Pravděpodobně proto, aby se připravily na budoucí střet s NATO, který ale Rusové podávají jako snahu bránit se přílišným aktivitám aliance.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.