Nečasovi s krizí pomohou ekonomové z NERVu. Tentokrát je snad poslechne

24.08.2012 10:06 | Zprávy

Jak se co nejrychleji dostat z krize? Tím se nyní bude zabývat premiér Nečas (ODS) důkladněji než dříve. Do konce září chce mít totiž jasný plán na co nejrychlejší řešení situace. Proto si k NERVu přizval oborníky z praxe. Ti se shodují, že chaos v nařízeních a daních odrazuje podnikatele nejvíce. Navíc je prý politici neposlouchají.

Nečasovi s krizí pomohou ekonomové z NERVu. Tentokrát je snad poslechne
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Šéf kabinetu potřebuje co nejrychleji sestavit plán, jenž zafunguje okamžitě. Přizval si tak na pomoc přes dvacet pomocníků, odborníků a byznysmenů, aby mu poradili, co dělat. Jejich řešení se vesměs shoduje: Nehýbat neustále s daněmi.

To podle nich především odrazuje investory. „Každý rok se tady u nás koná malá daňová revoluce a všichni už jen čekají, kdy přijde něco, co jim zařízne byznys. To investory děsí,“ míní pro Hospodářské noviny Pavel Kohout z NERVu.

Mizerná výkonnost aparátu

Dalším problémem, na kterém se odborníci shodnou, je, státní správa, která svou neefektivitou boduje ve světových žebříčcích. Tu je podle nich třeba osekat. „Výkonnost aparátu je mizerná,“ říká šéf Unimex Group Jiří Šimáně.

Dalším požadavkem je podpora dopravní a komunikační infrastruktury. Například zatímco školství má efekt na hospodářství malý, tedy že z vynaložené koruny se vrátí do HDP něco přes korunu, stavební rekonstrukce vycházejí dvakrát výhodněji. „Z každé takto vydané koruny se do HDP vrátí více než dvě koruny, takovému multiplikátoru se nic dalšího neblíží,“ prozradil HN ekonom Miroslav Zámečník.

S tímto nápadem souhlasí i další člen NERVu Jiří Schwarz. Ten tvrdí, že vydané nemovitosti v rámci církevních restitucí jsou dlouhodobě podinvestované. Což se může po vydání změnit.

Motivace řešit krizi upadá

Ekonom Michal Mejstřík zase tvrdí, že firmy potřebují usnadnit vstup na nové trhy a stačí drobnosti. „V obchodní komoře proto teď propojujeme podnikatele s velvyslanci ještě před tím, než vyjíždějí na misi,“ míní Mejstřík.

Ekonomové z NERVu přiznávají, že jejich motivace něco řešit upadá. Může za to politika.  Vláda totiž doporučení vyslechne, ale nakonec je buď neposlechne, nebo řešení upraví. „V podstatě žádný z našich návrhů se nerealizoval tak, jak jsme jej připravili,“ představuje Schwarz poměry mezi členy NERVu a politiky. Odborníci se shodují, že i když jim ministři dávají souhlas, stejně se opatření prosadit nedaří.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jno

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Vize

Dobrý den, zajímalo by mě, zda má vaše strana nějaké konkrétní návrhy třeba důchodové reformy nebo ekonomickou vizi, jak zlepšit naši životní úroveň? Zatím mi to přijde tak, že spíš jen kritizujete, ale s něčím vlastním nepřicházíte. Sice nemáte ve sněmovně zastoupení, ale pokud ho chcete mít, nemys...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

11:15 Už i Pelíšky jsou špatně: Češi prý fandí domácímu násilníkovi

Každé Vánoce se na televizní obrazovky vrací film Pelíšky režiséra Jana Hřebejka. Letos, 25 let od n…