Jak píše Grebeníček, zaznamenal v poslední době opět informace, že ministerstvo vnitra i některé zpravodajské složky jsou "úkolovány ke špiclování, nebo mají podněcovat, organizovat a provádět sledování Komunistické strany Čech a Moravy". Podezírá vládu, že tak chce omezit demokratickou soutěž politických stran a "odvést pozornost veřejnosti od prokorupčního, lobbistického, klientelistického a kriminálního jednání a od kauz, ve kterých jsou podezřelí členové vlády, klienti a sponzoři stran vládní koalice."
Na Nečase se proto v písemné interpelaci obrátil s hned několika otázkami. Chtěl například vědět, jaké parlamentní strany nechává vláda sledovat a jaké zpravodajské služby a další instituce využívá ke sledování. Otázal se také, zda je sledována i ODS, kterou podle jeho slov veřejnost podezírá nejvíc z klientelismu.
Nikoho nesledujeme, uklidňoval Grebeníčka Nečas
Premiér Nečas ale jeho podezření odmítl. "Vláda plně respektuje svobodnou soutěž politických stran a v žádném případě neprovádí jakékoli svévolné sledování politických stran," uvedl v odpovědi na interpelaci. Napsal také, že činnost zpravodajských služeb upravuje zákon, a nelze proto tvrdit, že by pro potřebu vlády sledovaly KSČM, pokud by k tomu neexistovaly zákonné důvody.
Vláda loni uložila ministerstvu vnitra, aby zpracovalo návrh na pozastavení činnosti KSČM. Debatu o pozastavení činnosti strany však koncem listopadu odložila.
Grebeníček proto položil další otázku, a to které úkoly ministerstvo vnitra navrhlo v souladu se svým záměrem, že bude dál sledovat činnost KSČM. "Protože vláda ČR přerušila příslušný bod jednání, nedošlo ke schválení usnesení předloženého ministerstvem vnitra, a jednotlivým resortům nebyly tedy uloženy úkoly vyplývající z návrhu tohoto usnesení," odpověděl mu premiér.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk