Nechceme kvóty na uprchlíky. Tak mluví shodně státy Visegrádské čtyřky

11.06.2015 16:41 | Zprávy

Státy visegrádské čtyřky (V4) odmítají přerozdělování uprchlíků na základě kvót navržených Evropskou komisí. Podle českého premiéra Bohuslava Sobotky se na tom jejich představitelé shodli na setkání na okraj summitu Evropské unie a zemí Latinské Ameriky a karibské oblasti (CELAC). Přijímání migrantů by podle nich mělo fungovat na bázi dobrovolnosti.

Nechceme kvóty na uprchlíky. Tak mluví shodně státy Visegrádské čtyřky
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Premiér Sobotka se se zástupci Polska, Maďarska a Slovenska dnes ráno sešel kvůli koordinaci postojů v otázkách migrace před červnovým jednáním Evropské rady. Pozice chtějí ladit ještě příští pátek na setkání premiérů visegrádské čtyřky v Bratislavě.

Už dnes se ale podle Sobotky země Visegrádu shodly na tom, že se Evropská komise "svým návrhem na zavedení kvót výrazně odchýlila od původního návrhu Evropské rady, který hovoří o dobrovolnosti z hlediska realokace a přesídlování".

Důležité je podle V4 dobré fungování schengenského systému, na němž by se měly podílet všechny evropské země.

Odpor visegrádské čtyřky se podle českého premiéra týká obou plánů Evropské komise. První počítá s přesídlením 20.000 lidí ze zemí mimo EU s nárokem na mezinárodní ochranu v příštích dvou letech do členských států unie. Na Českou republiku by jich připadlo 525. Druhý plán počítá s rozdělováním 40.000 migrantů pobývajících v Itálii a Řecku v příštích dvou letech. Týkalo by se to jen občanů Sýrie a Eritreje, u nichž je velká pravděpodobnost úspěšného vyřízení azylové žádosti.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

13:45 Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

Ukrajina do NATO. Scénář hodně zmiňovaný, ale podle politiků momentálně nereálný. Dle politického re…