Nejasnosti kolem vzácné oční nemoci pokračují. Je tu další případ mámy bojující s pojišťovnou o léčbu pro syna

02.10.2018 16:36 | Zprávy

KAUZA Má být operativní zákrok vzácné nemoci očí zvané keratokonus hrazený z veřejného zdravotního pojištění, či nikoliv? Poté, co česká média otevřela případ vítězství Moniky Hutníkové ve sporu se zdravotní pojišťovnou o proplacení této operace u jejího nezletilého syna, se aktuálně objevil takřka identický případ, byť s jinými kulisami. O proplacení léčby keratokonu pro své dítě, kterému se dramaticky zhoršoval zrak, u jiné české zdravotní pojišťovny nyní bojuje Jana Bémová ze Smržovky u Rokytnice.

Nejasnosti kolem vzácné oční nemoci pokračují. Je tu další případ mámy bojující s pojišťovnou o léčbu pro syna
Foto: Pexels/Pixabay CC0
Popisek: Ilustrační foto

ParlamentníListy.cz před nedávnem informovaly o sporu Moniky Hutníkové s Všeobecnou zdravotní pojišťovnou právě ve věci proplacení operativního zákroku CXL u jejího syna trpícího vzácnou chorobou očí zvanou keratokonus, při které dochází k postupnému hroucení rohovky a v důsledku i k postupnému zhoršování zraku.

Keratokonus postupuje různou rychlostí. Progrese může být ale i velmi rychlá, zhoršení zraku dramatické. Vše nasvědčuje tomu, že u syna Hutníkové tomu právě tak bylo. Přesto největší zdravotní pojišťovna v Česku trvala na tzv. konzervativní léčbě a v případě nevratného zhoršení zraku navrhovala stav řešit transplantací rohovky.

Hutníková nicméně spor s VZP u městského soudu v Praze vyhrála a aktuálně dokonce plánuje žalovat pojišťovnu o finanční odškodnění. Ve sporu ji za společnost PwC Legal zastupuje renomovaný expert na zdravotní právo Ondřej Dostál (rozhovor s Ondřejem Dostálem na serveru ParlamentníListy.cz  o zdravotnictví v Česku zde).  

Případ, o kterém ParlamentníListy.cz psaly, zaujal i majitele TV Barrandov a moderátora Jaromíra Soukupa, který v jednom ze svých pořadů řádně „podusil“ politiky specializující se na oblast zdravotnictví.

Případ jako „přes kopírák“

Jenže podle aktuálních informací a dokumentů, které máme k dispozici, Hutníková není jediná, která vede s českou zdravotní pojišťovnou takový spor kvůli odmítnutí proplacení operativního zákroku CXL ve věci onemocnění očí u jejího syna.

Druhou takovou ženou s takřka identickým sporem je Jana Bémová ze Smržovky. I v jejím případě se jedná o proplacení zákroku pro jejího syna, které pojišťovna odmítla. Podobně jako v případě Hutníkové se i experti této pojišťovny neztotožnili se stanovisky odborníků z řad lékařů, kteří jejího syna léčili a vyšetřovali. Jen ta zdravotní pojišťovna, které se to týká, je jiná, jedná se o Zdravotní pojišťovnu Ministerstva vnitra.  

„Syn začal v roce 2014 špatně vidět. Po vyšetření na očním v Jablonci nad Nisou bylo zjištěno, že se mu v levém oku něco děje, ale ještě lékařka nebyla schopná zjistit, co,“ sdělila k případu svého syna Jana Bémová redakci ParlamentníchListů.cz. Při kontrole, která následovala, byl ale synovi Bémové diagnostikován obávaný keratokonus, tedy postupné hroucení rohovky a zhoršování zraku. Nemoc postupovala rychle. „Za pět měsíců se mému synovi zhoršil zrak o čtyři dioptrie,“ sdělila ParlamentnímListům.cz Bémová.

Se závěrem, který udělali lékaři, se ale pojišťovna neztotožnila. Následoval scénář, který by se dal bez nadsázky pokládat za paralelu s příběhem Hutníkové. Lékařka poslala Bémovou se synem ke specialistům do Prahy, kteří stanovili termín operace, zákrok CXL, cross linking. Vzhledem k tomu, že zákrok není v úhradové vyhlášce, platila Bémová sama částku ve výši 24 tisíc korun za provedení operace na obou očích. Nemocnice žádala o to, aby byl zákrok proplacen. Nicméně pojišťovna žádosti nevyhověla. Jak poznamenává Bémová, lékaři ve Vinohradské nemocnici přitom „jednoznačně rozhodli, že cross linking je jediný způsob, jak synovi zachránit zrak alespoň v omezeném rozsahu“.

Ačkoliv je keratokonus onemocněním nevratným, takzvaná konzervativní léčba této poruchy i v současnosti počítá s korekcí prostřednictvím brýlí či kontaktních čoček. A právě k tomuto přístupu se navzdory dramatického zhoršení zraku syna Bémové v rekordně krátké době zdravotní pojišťovna přiklonila.

„Taková blbost, speciální čočky se dělají přímo na míru toho oka a když je tam progres jako u mého syna, tak by se za čas musely dělat nové, nemoc by se stejně nezastavila, syn by oslepl,“ sdělila matka nemocného ParlamentnímListům.cz. Čočky by navíc Bémová dle svého názoru musela rovněž platit ze svého.

Bémová se nicméně nevzdala a zařídila si právníka. Rovněž vstoupila do kontaktu s Monikou Hutníkovou, která nedávno spor se zdravotní pojišťovnou v takřka totožné záležitosti u Městského soudu v Praze vyhrála. Podle Hutníkové vykazuje to, jakým způsobem pojišťovna případ Bémové řeší, jistou podobnost s jejím vlastním.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Jak budete hlasovat o vydání?

Dobrý den, zajímalo by mě, jak se jako vlivný člen strany postavíte k hlasování o vydání vašeho předsedy? Podle mě, kdyby na vydání nedošlo, tak tím popřete nejen to, co jste tvrdili v kampani, ale co mi obecně vadí víc, že jako politici vůbec máte nějakou imunitu, která se třeba ani nemusí vztahova...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chci válečné daně. Já si rád za Ukrajinu připlatím.“ Český novinář zní jako tajemník NATO

14:02 „Chci válečné daně. Já si rád za Ukrajinu připlatím.“ Český novinář zní jako tajemník NATO

V souvislosti s válkou na Ukrajině se rozjela debata o zbrojení. Generální tajemník NATO Mark Rutte …