Němečtí politici, konkrétně politici CDU/CSU, Zelených i sociálních demokratů učinili nevídaný krok. V ještě starém složení parlamentu, tedy v parlamentu, kde nebudou mít Alternativa pro Německo (AfD) a Die Linke blokační menšinu, odbrzdili dluhovou brzdu. Oficiálně byla dluhová brzda prolomena kvůli tomu, aby Německo mohlo na jedné straně ve stávající mezinárodní situaci posílit armádu a na straně druhé investovala do infrastruktury, včetně železnic.
Jste pro to, aby se výdaje na obranu každý rok navyšovaly o 0,2 % HDP? Anketa
„Po uvolnění dluhové brzdy se chtějí první spolkové země nově zadlužit na další ubytování uprchlíků,“ napsal k tomu server listu Die Welt. Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann (CSU) před takovým trendem důrazně varoval.
„Mám za to, že toto není dobrá zpráva pro naši zemi,“ řekl politik CSU. „Jen v Bavorsku jsme nyní na uprchlíky v uplynulém roce vynaložili celkem asi 2,7 miliardy eur.“ Nyní je třeba „udělat vše“, aby tyto výdaje poklesly. „K tomu patří - a o tom se nyní v Berlíně jedná - omezení migrace, abychom snížili počet uprchlíků a naopak přiměli ty, kteří se dopouštějí trestných činů, k rychlejšímu odchodu ze země,“ dodal Herrmann s tím, že i rychlejší deportace neúspěšných žadatelů o azyl z Německa daňovým poplatníkům uleví.
Herrmann, který je rovněž členem pracovní skupiny CDU/CSU a SPD pro migraci, chce snížit tlak na náklady spolkových zemí a místních úřadů do té míry, aby nové zadlužení kvůli ubytování uprchlíků nebylo vůbec nutné.
Server nejčtenějšího deníku Bild v této souvislosti upozornil, že podle nových pravidel mohou spolkové země část peněz na dluh využít prakticky na cokoli. Fakticky jde o maximálně 0,35 procenta hrubého domácího produktu.
Peníze z dluhu chtějí na ubytování uprchlíků vydat např. Spolková země Berlín, Hesensko a Šlesvicko-Holštýnsko.
Není přitom bez zajímavosti, že Dolní Sasko vydává na uprchlíky přes miliardu eur ročně. Severní Porýní-Vestfálsko hlásí, že na uprchlíky vydává ohromujících 3,4 miliardy eur.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák