Jak se psalo již na jaře, česká ekonomika je v recesi. Tedy hrubý domácí produkt meziročně poklesl už dvakrát, v prvním i druhém kvartálu roku 2023. Hlavní ekonom J&T banky Petr Sklenář pak upozorňuje, že česká ekonomika se jako jediná v EU nedostala zpět na svou předcovidovou úroveň. Na datech Eurostatu dokládá, že reálné HDP se stále nedostalo na úroveň posledního kvartálu roku 2019. Nejblíže k němu mělo na začátku roku 2022, ale pak se od této úrovně zase vzdálilo.
Skutečný propad však zaznamenala spotřeba. Zatímco reálné HDP je poblíž předcovidové úrovně, spotřeba českých domácností nikoliv, oproti úrovni před covidem je o skoro desetinu menší. Dle dat Eurostatu je v tom Česká republika ojedinělá.
Často se zmiňuje, že česká ekonomika jako jediná v EU se nedostala na před-Covidovou úroveň. Leč ještě horší je vývoj u spotřeby domácností, která se u nás téměř propadla na úrovně z Covidu a mimo jakékoliv srovnání v Evropě.
— Petr Sklenář (@SklenarPetr) October 29, 2023
V grafu každá čára je jedna země, ČR je červená.
1/n pic.twitter.com/lbetuv2ZVU
„V ČR spotřeba domácností tvoří asi 45 % HDP a tím se vysvětluje mnohé. Pří hlubokém propadu spotřeby domácností nemůže růst celkový agregát HDP, když to ostatní položky nevyrovnají,“ vysvětluje ekonom a dodává: „Zní to jednoduše, ale nárůst spotřeby domácností pak zvedne i celkové HDP. Cesta k nárůstu spotřeby nemusí vést přes růst příjmů, ale v českém případě stačí změna spotřebitelského chování.“
3/n
— Petr Sklenář (@SklenarPetr) October 29, 2023
Zní to jednoduše, ale nárůst spotřeby domácností pak zvedne i celkové HDP. Cesta k nárůst spotřeby nemusí vést přes růst příjmů, ale v českém případě stačí změna spotřebitelského chování. pic.twitter.com/5i7pIcW1rv
Má na mysli spoření. V letech 2012 až 2018 Češi průměrně spořili 12 %. V roce 2019 však tento trend začal prudce růst a v covidových letech se dostal do extrémů. Ze zvýšené míry se pak už nedostal. V současné době pak domácnosti spoří o šest procent více, tedy 18 %. Na začátku roku 2022 to bylo 15 %, což ukazuje, že ani tehdy se míra spoření nevrátila a předcovidovou úroveň.
„Normálně míra úspor českých domácností byla 12 %. Během covidu vynuceně vyskočila nad 20 %. Pak klesla, ale letos je stále 18 %, tj. o polovinu vyšší než je normál. Jinými slovy, české domácnosti stále vytváří nadprůměrné úspory a tedy brzdí spotřebu vzhledem k příjmům,“ uvádí Sklenář s dovětkem, že až začnou domácnosti spořit normálně a zvedne se spotřeba, pak se HDP opět zvedne.
5/5
— Petr Sklenář (@SklenarPetr) October 29, 2023
Až začnou domácností normálně spořit (klesnou nad-úspory) => zvýší se spotřeba domácností => zvýší se celkové HDP. pic.twitter.com/VZNbMopjoF
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.