Nejvyšší soud strhal zákon o státních zástupcích, prosazovaný Bradáčovou. Zahrává si prý dokonce s ústavou

01.11.2015 7:54 | Zprávy

Nejvyšší soud řekl své k novému zákonu o státním zastupitelství. Babišův ministr spravedlnosti Robert Pelikán by si toto hodnocení rozhodně za rámeček nedal a potěšeni nebudou ani další zastánci nového zákona. Nejvyšší soud míní, že jde o velmi problematický návrh zákona, který je dokonce v rozporu s ústavou. Dosavadní systém navíc podle názoru soudců funguje a není ho třeba měnit s vynaložením velkých finančních prostředků.

Nejvyšší soud strhal zákon o státních zástupcích, prosazovaný Bradáčovou. Zahrává si prý dokonce s ústavou
Foto: hns
Popisek: Ilustrační koláž

„Návrh je značně problematický v mnoha směrech. Především není nijak uspokojivě odůvodněno, proč má být přijímán zcela nový zákon o státním zastupitelství, jaké poznatky z uplatňování dosavadního zákona to vyžadují, v čem je současný zákon zcela překonaný a proč nestačí jen jeho novela, zvláště když se pracuje na novém trestním řádu, s nímž zákon o státním zastupitelství úzce souvisí. Návrh pak velmi neorganicky a nesystémově zasahuje do řádně fungující soustavy státních zastupitelství, aniž jsou zváženy možné souvislosti s reformou celé justice a zejména soustavy soudů,“ stojí v dokumentu Nejvyššího soudu, který má k dispozici server Svobodné fórum.

Zákon je podle názoru osob takřka nejpovolanějších v rozporu s ústavou, neboť se v něm praví, že státní zastupitelství spadají pod moc soudní, ačkoli je ústava řadí do moci výkonné. Soudci dále nesouhlasí se zrušením vrchních státních zastupitelství a se zřízením protikorupčního speciálu. Proč? Protože dosavadní systém funguje a není třeba ho za velké peníze měnit. Centralizace soustavy u citlivých kauz navíc může zvýšit korupční rizika. Nemluvě o tom, že by ve struktuře stáních zastupitelství mohlo v protikorupčním speciálu vzniknout nové „mocenské“ centrum.

Dokument naleznete zde

„Návrh za stanovených podmínek umožňuje účast státního zástupce ve statutárních, řídicích a kontrolních orgánech právnických osob, což i za situace, že tato činnost bude vykonávána bezplatně (viz § 6 návrhu), je už z podstaty nezávislého postavení státního zástupce a priori vyloučeno. Pokud se tím má na mysli taková účast v orgánech spolků, obecně prospěšných společností apod., je to třeba jednoznačně a přesně vyjádřit, když pojem ‚právnická osoba‘ je příliš obecný a široký,“ lze se dále dočíst ve stanovisku.

Stranou pozornosti soudců nezůstal ani fakt, že se sice na posty státních zástupců musejí konat výběrová řízení, ale ministr je nakonec nemusí akceptovat a může vybrat jiné kandidáty, aniž musí svůj pohled zdůvodňovat. Pak tedy nemá smysl výběrová řízení vůbec pořádat.

Návrh soudci popisují jako drahý, nesystémový a veskrze zbytečný. Lépe bude počkat na nový trestní řád, na němž se pracuje, a legislativně lépe implantovat potřebné změny. Pokud některé věci nesnesou odkladu, stačí podle soudců přijmout novelu menšího rozsahu, měnící zákon o státním zastupitelství z roku 1993.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

4:44 Ponížený český člověk už i toaletní papír tahá z Německa

„U nás už i je ten hajzlpapír dražší,“ slyšíte v bavorských a saských supermarketech u českých hrani…