Docent Ivo Mathé ve vyjádření pro server Aktuálně.cz uvedl, že politici měli už od počátku 90. let chuť ovládnout Českou televizi a částečně toho dosáhli. Sněmovna schvaluje zprávy o hospodaření ČT, volí členy mediálních rad a schvaluje kodex veřejnoprávních médií.
„To všechno svědčí o tom, jak politici přitvrzovali a nikdy myšlenku ovládat Českou televizi neopustili. Oni se cítí být akcionáři České televize. Což je ovšem hluboký omyl. Česká televize je službou veřejnosti, a ne poslancům,“ upozornil Mathé.
Nespokojenost s prací televize vyjadřoval podle Mathého už Václav Klaus jako premiér, vždy prý přišel a začal, „já se na televizi nedívám, ale manželka mi říkala...,“ a začal kritizovat. Stěžoval si např., že zpráva o tom, že byl jako premiér tam či onde, nebyla večer ve zprávách hned na prvním místě, ale až na místě desátém. A co na to Mathé odpovídal?
„No, že to tak prostě je. Tak to posoudil vedoucí vydání podle důležitosti. A tím to pro mne končí. Klaus se ještě chvíli hněval a pak zavěsil. A vůbec mu nedocházelo, že do toho nemá co mluvit. On je jedním z těch politiků, kteří nikdy nepochopili smysl veřejnoprávního vysílání. Tihle lidé by rádi viděli elektronická média buď jako státní, tedy v moci vlády, nebo soukromá, která mají vydělávat peníze a mlčet,“ prozradil.
Až Vladimír Železný prý politikům ukázal, jak se dá s informacemi čarovat. Že si soukromá televize může dovolit neodvysílat všechno, co ví o dané kauze. Za to se tato soukromá televize mohla těšit na jisté protislužby.
„Víte, symbióza politiků se soukromými médii má počátek v udělování licencí v roce 1993. Tehdy rada v neúplném složení šesti lidí během jednoho měsíce udělila televizi Nova licenci úplně zadarmo. Nad tím se nikdo nepozastavuje ani v časech, kdy soudně přezkoumáváme privatizaci OKD. Pololegální rozdávání licencí předurčilo vztah politiků a soukromých médií. Majitelé soukromých stanic byli politikům zavázáni a kontaminovali mediální prostředí, do něhož vnesli víc špíny než hygieny,“ shrnul situaci Mathé.
Největším nepřítelem České televize se však postupem času stal Zeman. Ještě jako opoziční politik vyrazil do německého Bambergu, kde jednal se švýcarsko-českým podnikatelem Janem Vízkem o finanční pomoci pro stranu. Podnikatel za to požadoval, aby se v příští vládě ocitli jemu naklonění lidé. Když o této schůzce informovala Česká televize, Zeman napřed tvrdil, že podnikatele vyhodil, ale veřejnoprávní televize zjistila, že s ním jednal opakovaně. V tu chvíli se prý Zeman na ČT naštval a od té doby na ni útočí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp