Oba politici se shodli na tom, že platy zákonodárců by měly být navázány na průměrné platy v nepodnikatelské sféře. Pak se diskuze stočila k poslaneckým náhradám. Moderátor upozornil, že podle jeho propočtů v průměru činí náhrady k platu poslance 131 tisíc. „To lidem leží v žaludku,“ popíchl oba zákonodárce.
Čeští poslanci a senátoři mají ve srovnání s okolními státy platy malé
Štěch připustil, že některé náhrady by bylo možné dát do příjmu, protože je senátoři ani poslanci nemusí zúčtovávat. Naznačil, že čeští zákonodárci mají příliš nízké platy ve srovnání s okolními zeměmi.
Například v Německu prý činí poslanecký plat čtyřnásobek půrměrného platu. Moderátor oponoval tím, že v Německu je to pouze 2,25násobek. Štěch argumentoval tím, že zmíněnou informaci má z vysílání České televize.
Langšádlová prý na cestování a expertizy doplácí ze svého příjmu
Moderátor ohledně poslaneckých náhrad zpochybnil jejich vyplácení tvrzením, že zaměstnanci dojíždí za prací například z Ostravy do Prahy. A nikdo jim to neproplácí. Šéf Senátu oponoval tím, že některým zaměstnancům je dojíždění propláceno. Langšádlová k tomu uvedla, že jako středočeský poslanec kolikrát projezdí při cestách po svém volebním obvodu víc, než kolik činí náhrady. A přidala k tomu, že třináct tisíc na odborné posudky je pro poslance málo, protože sama si prý často musí platit expertné ze svého příjmu.
Štěch obhajoval nutnost zvýšení poslaneckých platů i tím, že by se nerad dočkal toho, že bude někdo poslancům dorovnávat platy, jako svého času se o tom mluvilo v případě Víta Bárty, předsedy Věcí veřejných. „Poslanec by měl být placen z veřejných zdrojů,“ podotkl Štěch.
Ohledně dalšího omezení imunity mezi politiky panovala shoda
Ohledně návrhu sněmovní opozice, aby policie mohla stíhat poslance i bez souhlasu sněmovny, Štěch uvedl, že on osobně s tímto návrhem problém nemá a že dosud s jednou výjimkou vždy hlasoval pro vydání zákonodárce, pokud o to policie požádala. Ovšem přiznal, že v rámci ČSSD se o této věci ještě nejednalo.
Langšádlová k tomu vysvětlila, že ve zmíněném návrhu je uvedeno, že poslanec by mohl sice být stíhán bez souhlasu sněmovny, ale nemohl by být vzat do vazby.
Krajskou organizaci ČSSD nezrušíme, tu v Duchcově možná ano
Štěch přiznal, že revolta ústecké krajské organizace ČSSD, která odmítla poslechnout stranické špičky a nezrušila sociálnědemokratickou buňku v Duchcově za to, že na zdejší radnici vytvořila koalici s DSSS, je problém. Slíbil, že strana se s ním vypořádá.
„Chápu, když ti lidé spolu žijou, mají společné problémy, chtějí se podržet,“ uvedl s tím, že to ale považuje za falešnou solidaritu. Krajskou organizaci prý vedení strany určitě nezruší, ale připustil, že lze zrušit organizaci v Duchcově. „Programová orientace DSSS je pro nás nepřijatelná,“ podotkl k tomu. Langšádlová k tématu podotkla, že vnímá ČSSD jako demokratickou stranu a doufá, že se s problémem vypořádá.
Podle moderátora za situaci v Duchcově tak trochu může i tamní TOP 09. To Langšádlovou rozhořčilo
Moderátor ale upozornil na to, že zástupci TOP 09 na duchovské radnici byli první, na které se ČSSD obrátila s nabídkou spolupráce. Kvůli velkým rozporům ale k dohodě nedošlo. A tak to, že nakonec ČSSD v Duchcově se shodla na koalici s DSSS, je trochu i zásluha TOP 09.
Langšádlová reagovala, že to ČSSD „nevyviňuje“, situaci v Duchcově ale nezná. Sama je přesvědčena o tom, že TOP 09 má k ČSSD blíže než k DSSS. V závěru debaty o tomto tématu se obořila na moderátora, že je nepřijatelné říkat, že když TOP 09 s ČSSD v Duchcově neuzavřela koalici, že za situaci může.
Podle Štěcha je nepřijatelné, aby měli pracovníci dobré platy jen díky práci o nedělích a svátcích
V závěru pořadu přišel na přetřes senátní návrh zákona, který by v přesně stanovených státních svátcích zakazoval obchodům s prodejní plochou větší než 200 čtverečních metrů mít o zmíněných svátcích otevřeno, šlo by například o vánoční svátky nebo o Nový rok. A na Štědrý den by zmíněné obchody mohly mít otevřeno jen do 12 hodin. Omezení by se netýkalo večerek či prodejen u benzinových pump.
Moderátor ale namítnul, že otevřené obchody o svátcích zákazníkům nevadí a zaměstnancům obchodů také ne, protože si rádi prací o svátcích díky příplatkům přivydělají. „Zaměstnanci mají také své rodiny, pokud se to postaví tak, že bez svátků výdělky mít nebudou, tak je to problém,“ oponoval Štěch. Poukázal na to, že v Rakousku a Německu jsou o nedělích a svátcích parky plné rodin s dětmi, na rozdíl od naší země. U nás jsou o nedělích a svátcích plná nákupní centra. „Tvrdím, že supermarkety mají velmi dobré ekonomické výsledky, rozhodující je kupní síla,“ vysvětlil s tím, že senátní návrh nepožaduje uzavřené obchody o nedělích, jak je to běžné v západní Evropě. Langšádlová s tím opatrně nesouhlasila. Tvrdila, že se snaží o svátcích a v neděli nenakupovat. „Ale stát by neměl vše regulovat,“ poznamenala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam