Nemáte právo. Nesmí nám to tu vybouchnout. Slovenský ministr vnitra drsně vystoupil k uprchlíkům

09.11.2015 8:17 | Zprávy

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák se přimlouvá za tvrdý postup vůči uprchlíkům. V rozhovoru pro MF Dnes tvrdí, že řešení migrační krize spočívá v uzavření schengenské vnější hranice a vracení těch uprchlíků, kteří nemají právo na azyl, zpátky. V této souvislosti Kaliňák natvrdo říká, že utečenci z válkou zmítané Sýrie právo na azyl nemají.

Nemáte právo. Nesmí nám to tu vybouchnout. Slovenský ministr vnitra drsně vystoupil k uprchlíkům
Foto: Peter Števkov
Popisek: Imigranti ve stanici Keléti

Slovenský ministr vnitra tvrdí, že kdybychom v březnu udělali jednoduchá opatření, nečelili bychom průšvihu jako teď. Těmi opatřeními myslí ochranu vnějších schengenských hranic, kde by uprchlíci byli zachyceni a následně umístěni do odpovídajících zařízení, kde by se rozhodlo, zda mají právo na azyl. Pokud ne, měli být vraceni zpět do země, z níž přišli.

Když začali uprchlíci ve větších počtech proudit do Evropy, Kaliňák prý upozorňoval, že by EU neměla mít propustnou hranici. Evropská komise měla dle jeho názoru začít jednat s Tureckem a zároveň se měla zpřísnit ochrana Řecka – i vysláním policistů a vojáků z členských zemí Unie. Nic z toho se však nestalo. V této souvislosti slovenský ministr vnitra kritizuje Řecko, do něhož prý v posledních letech proudily z unijních prostředků miliony eur na migrační politiku a ono i tak nedokázalo plnit své závazky.

Zato Maďarsko, které je kritizováno za stavbu plotů na hranicích, postupovalo dle Kaliňáka správně. „Plot pomohl tu situaci vyřešit, dnes to připouštějí i země, které vřískaly, jaký je Orbán diktátor,“ říká slovenský ministr vnitra. „Ale neříkejme tomu plot, říkejme tomu ‚naváděcí bariéry‘, které dovedou migranty na kontrolní stanoviště. Tam se tito lidé mohou registrovat, dát otisky prstů, abychom věděli, kdo je kdo,“ dodává.

Pokud nechceme vybouchnout, budeme platit

Kvóty na přerozdělení uprchlíků nepovažuje Kaliňák za životaschopné opatření, které by pomohlo vyřešit migrační krizi. „Jestli si někdo myslí, že někdo půjde dobrovolně třeba do Estonska, když tam nechce žít, tak je naivní. A nedonutí ho ničím. V momentě, kdy je žadatel o azyl, tak vůči němu nesmíte použít sílu. On prostě do autobusu do Estonska nenastoupí,“ míní s tím, že Slovensko podporovat prázdná gesta nebude. „My máme zodpovědnost za to, aby nám to tady vlivem migrační krize nevybouchlo,“ zdůrazňuje.

V rozhovoru pro MF Dnes Kaliňák také uvedl, že utečenci ze Sýrie nemají právo na azyl. „To máte, když jste individuálně pronásledovaný. Když utíkáte před válkou, máte právo na ‚dočasné útočiště‘. V první zemi, kde se neválčí, tedy v Turecku, Libanonu, Jordánsku,“ vysvětluje slovenský ministr vnitra s tím, že Evropané musí zajistit, aby v táborech panovaly snesitelné podmínky. Turecko si tak dle něj dnes může říct prakticky o cokoli. A Evropa mu to prý bude muset dát, pokud chce přežít.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Ing. Jan Zahradil byl položen dotaz

Směřování ODS

Vážený pane Zahradil, až do této vlády jsem byl voličem ODS a tak jako i někteří kolegové, kteří mají podobný názor, se zamýšlím nad tím co vlastně ODS dnes je... Říká se že podle ovoce se pozná strom a mě jde mráz po zádech, co jsme to proboha zvolili. Vy jste taková "konservativní tvář" ODS, snad...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Cenzura, umlčování názorů.“ Zuckerberg vypustil ohromující přiznání

17:55 „Cenzura, umlčování názorů.“ Zuckerberg vypustil ohromující přiznání

Společnost Meta, která zřizuje sociální sítě Facebook a Instagram, slovy svého zakladatele Marka Zuc…