Němci chtějí začít chránit hranice. Jenže to nepůjde

29.07.2024 8:57 | Zprávy

Ministři vnitra CDU z několika spolkových zemí chtějí zachovat hraniční kontroly i po skončení olympijských her. Dokud nevstoupí v platnost evropské reformy azylového práva a nebudou tak dlouhodobě zabezpečeny vnější hranice Evropské unie. K tomu by nemělo dojít dříve než v roce 2026. Přísnější kontroly do budoucna podpořil také kancléř Olaf Scholz. Dle policejních odborů jsou však plány neuskutečnitelné, chybí vybavení i personál.

Němci chtějí začít chránit hranice. Jenže to nepůjde
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý kancléř Olaf Scholz (SPD)

Dne 19. července v Německu skončily dočasné kontroly na hranicích, které byly zavedeny kvůli mistrovství světa ve fotbale. Podle spolkové policie bylo během turnaje v celé zemi vykonáno více než 1 000 nevyřízených zatykačů a bylo zabráněno více než 6 400 neoprávněným vstupům. Kontroly na hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem, které jsou v platnosti od podzimu 2023, byly prodlouženy do poloviny prosince a na německo-rakouských hranicích do 11. listopadu.

Kontroly na hranicích mezi Německem a Francií byly ministryní vnitra Nancy Faeserovou prodlouženy až do 30. září kvůli olympijským hrám v Paříži. Německý kancléř Olaf Scholz oznámil, že Německo bude v přísnějších kontrolách hranic pokračovat i v budoucnu. „Chceme omezit nelegální migraci, to jsem oznámil. Její počty se musí snížit,“ řekl Scholz v rozhovoru pro deník Saarbrücker Zeitung.

„Obecně je naším záměrem pokračovat v přísné kontrole německých hranic,“ uvedl kancléř. Pracovní migrace je nutná, a proto žádoucí. „Je však příliš mnoho lidí, kteří k nám přicházejí nelegálně a tvrdí, že hledají ochranu před pronásledováním, ale nemohou poskytnout žádné důvody pro udělení azylu a jsou pak odmítnuti,“ vysvětlil.

Podporu pokračování hraničních kontrol i po skončení olympijských her podpořilo i několik ministrů vnitra za CDU, konkrétně ministři z Bádenska-Württemberska, Braniborska a Severního Porýní-Vestfálska. Thomas Strobl, Michael Stübgen a Herbert Reul pro deník Rheinische Post uvedli, že je nezbytné, aby kontroly zůstaly v platnosti, dokud nebudou trvale zabezpečeny vnější hranice EU a až do reformy evropského azylového systému, což nebude dříve než v roce 2026.

Je „důležitým krokem, že současné hraniční kontroly budou prodlouženy i po skončení olympijských her a zůstanou v platnosti, dokud nebudou vnější hranice EU trvale zabezpečeny“, uvedl bádensko-württemberský ministr Strobl.

Podle Stübgena by bez těchto kontrol došlo ke ztrátě bezpečnosti a současné kontroly pomohly snížit migraci a zabránit nelegálním vstupům.

Reul zdůraznil význam selektivních a ad hoc kontrol. „Víme, kdo do země vstupuje, a zastavujeme pašeráky lidí,“ řekl, ačkoliv sám sebe označil za příznivce otevřených hranic. „Je skvělé, že se můžeme volně pohybovat po tomto kontinentu. To je naše svobodná Evropa,“ pokračoval politik CDU. Ke svobodě však patří také bezpečnost. „A na tu musíme právě teď obzvlášť dbát. Otevřené hranice také usnadňují nelegální migraci a kriminalitu přes hranice,“ dodal.

Podle policejních odborů však plány na pokračující kontroly nelze uskutečnit. „Chybí personál i vybavení,“ řekl předseda policejního svazu GdP Andreas Roßkopf. Rozšířené stacionární kontroly byly během mistrovství proveditelné jen díky mimořádnému nasazení policie. GdP navrhuje místo toho mobilní, flexibilní a inteligentní hraniční kontroly, které by vyžadovaly investici 35 milionů eur do mobilních kontrolních stanovišť, informuje týdeník Die Zeit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

10:17 Trump jmenoval dalšího klíčového muže. Zastánci Ukrajiny se mračí

Je známo další jméno, které bude definovat americkou zahraniční i obrannou politiku. Donald Trump oz…