Němci už ví, kdy budou předčasné volby. Čeká se nástup AfD

12.11.2024 15:57 | Monitoring

V Německu se 23. února budou konat předčasné parlamentní volby. Dohodli se na tom lídři vládnoucích sociálních demokratů (SPD) a nejsilnější opoziční strany konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU). Z německé vládní krize by ale mohla těžit zejména pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která by oproti aktuálnímu 10% zastoupení ve Spolkovém sněmu mohla získat dvojnásobek poslanců.

Němci už ví, kdy budou předčasné volby. Čeká se nástup AfD
Foto: Repro Youtube
Popisek: Německý kancléř Olaf Scholz (SPD)

V Německu se rozpadla vládnoucí středolevá koalice kancléře Olafa Scholze poté, co Scholz odvolal ministra financí Christiana Lindnera ze Svobodných demokratů (FDP), což vedlo k odchodu FDP z vlády. Po odchodu FDP zůstal Scholz bez většiny ve Spolkovém sněmu a bylo jasné, že musí dojít k předčasným volbám.

Zatímco opoziční strany požadovaly lednový termín, vládní SPD navrhovala až konec března. Po úterní dohodě sociálních demokratů a Křesťanskodemokratické unie budou volby vypsány na 23. únor příštího roku. Očekává se, že Scholz vyvolá hlasování o důvěře ve Spolkovém sněmu, aby umožnil konání voleb. Toto hlasování by mělo proběhnout 16. prosince.

Podle aktuálních volebních průzkumů je největším favoritem voleb konzervativní CDU/CSU, která má velký náskok s podporou 32 %. Scholzova SPD je naopak v průzkumech až třetí s šestnácti procenty, jak informuje bruselský list Politico. Na druhém místě s podporu kolem sedmnácti procent se pohybuje Alternativa pro Německo.

AfD Scholze po rozpadu vlády vyzývala k rychlému postupu. „Kancléř Scholz již dávno ztratil důvěru německého lidu a musí okamžitě uvolnit cestu k novým volbám,“ uvedla spolupředsedkyně AfD Alice Weidelová.

AfD navíc chce, aby kancléř Olaf Scholz čelil hlasování o nedůvěře již příští týden a nečekal až do prosince. „Dluží to této zemi, aby co nejdříve odstoupil,“ dodala Weidelová podle informací Deutsche Welle.

Alternativa pro Německo ostře útočila na vládní koalici SPD, Zelených a neoliberální FDP po celou dobu od sestavení vlády v roce 2021. Kritizuje koalici za selhání na všech politických úrovních a volá po radikální změně, zejména v oblasti migrace a zahraniční politiky. Ostře vystupuje také proti všem dodávkám zbraní na Ukrajinu. Když v červnu v německém parlamentu vystoupil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, rozhodla se parlamentní skupina AfD dát najevo své pohrdání hostem tím, že se zasedání Bundestagu nezúčastnila.

Nyní, když vládní koalice skončila, AfD vyzývá k ukončení dalších dodávek zbraní a finanční pomoci Ukrajině. „Také bych doporučoval, aby se to udělalo v posledních měsících před příštími parlamentními volbami, protože to bude nadále ruinovat rozpočet spolkové vlády,“ řekl spolupředseda AfD Tino Chrupalla.

Předčasné volby by mohly AfD přinést výrazné zisky a větší vliv na spolkovou politiku. V posledních spolkových volbách v září 2021 získala strana 10 % hlasů. Poslední průzkumy veřejného mínění jí přisuzují přibližně 17 %.

Na tiskové konferenci minulý týden Chrupalla předložil seznam požadavků své strany. „Chceme ukončení integrace nelegálních migrantů do sociálního systému, deportaci zločinců, kterým již bylo nařízeno opustit zemi, a chceme uzavřít hranice,“ řekl.

Aby AfD dosáhla svých cílů, vyzývá „strany hlavního proudu“ ke spolupráci. „Vyzýváme CDU/CSU a FDP, aby konečně přijaly svou občanskou odpovědnost a dohodly se s námi. Koneckonců zastupujeme miliony voličů,“ uvedl Weidel v reakci na konec koalice.

AfD vyvíjí tlak zejména na středopravicové křesťanské demokraty, aby zvrátili své kategorické odmítání spolupráce. „Chceme také, aby konečně skončilo toto obcházení našich voličů. Občané Německa očekávají, že se konečně vyřeší problémy této země,“ dodal Chrupalla.

CDU/CSU ale opět předem vyhlašují, že vláda s AfD pro není žádnou možností, protože je podle nich AfD stále extrémnější. Jako hlavní varianta vlády se tak nyní jeví spolupráce s upozaděnou SPD. Kvůli roztříštěnosti německé politické scény a silné podpoře AfD ale nejspíše budou povolební vyjednávání o sestavení vlády trvat dlouhé týdny až měsíce a očekává se, že do vlády bude muset CDU/CSU přibrat více subjektů, aby měla ve Spolkovém sněmu většinu.  

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Okupovaný stát, kterým Německo je,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseruský medvěd , 12.11.2024 16:18:41
sotva může dělat samostatnou politiku. Naplno se to ukázalo, když neobhájilo svou energetickou politiku. Každý s několika mozkovými buňkami si dokáže představit, co by ve světovém hospodářství nastalo, kdyby Německo spustilo NS 2. USA by si svoje Fordy mohly mazat na prsa a díky solidním cenám by německý průmysl expandoval do Asie. A pokud by se ke dvoustátí Rusko - Čína přidali ještě ideologií nezblblí Němci, kteří by s sebou stáhli i část Evropy, nadvláda USA by skončila mnohem dřív než se tak stane nyní.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Havlíček rozebral divnou muniční iniciativu pro Ukrajinu. Už si všímají i v Německu

14:12 Havlíček rozebral divnou muniční iniciativu pro Ukrajinu. Už si všímají i v Německu

Ostrý verbální střet v otázce případného ukončení muniční iniciativy na pomoc Ukrajině se odehrál v …