Němci „vyřešili“ krizi. Budou dotovat elektroauta

27.11.2024 9:12 | Zprávy

Před předčasnými volbami, které proběhnou 23. února, se německé strany uchylují k zoufalým řešením. Klíčový průmysl Německa se bortí, hrozí masivní stávky. SPD kancléře Olafa Scholze – spolu se Zelenými – chce v širším měřítku oživit energeticky náročný německý průmysl snížením cen energií prostřednictvím dotací. Politici volají i po tom, aby se zavedly další dotace na nákupy elektromobilů.

Němci „vyřešili“ krizi. Budou dotovat elektroauta
Foto: Repro YouTube ElectroDad
Popisek: Elektromobil Volkswagen ID.3

V automobilovém a ocelářském průmyslu se chystá masivní propouštění. Největší německá automobilka Volkswagen za 87 let své existence se poprvé chystá uzavřít provozovny v domovském Německu a propustit tisíce zaměstnanců.

Anketa

Budeme se mít v roce 2025 ekonomicky lépe než v roce 2024?

1%
97%
hlasovalo: 2765 lidí

„Postupem času si uvědomujeme, že mnoho lidí je prostě opravdu naštvaných, že se to děje,“ řekl Thorsten Gröger, hlavní vyjednavač IG Metall, největšího německého odborového svazu a dodal, že první masivní stávky proběhnou před 9. prosincem.

Do 9. prosince proběhnou podle Grögera pouze varovné stávky. 9. prosince mají proběhnout rozhovory mezi odbory a vedením Volkswagenu. Pokud nedopadnou dobře, Gröger hrozí rozsáhlejšími protestními akcemi. „Jsme na to připraveni,“ řekl.

Situace je obtížná i proto, že německá vláda je nyní paralyzovaná vlastním rozpadem. Vládní koalice tří stran se rozpadla poté, co kancléř Olaf Scholz po svých koaličních partnerech požadoval, aby byl prolomen zákon o dluhovém stropu, který je v Německu zasazen do ústavy. Scholz chtěl dočasně zvednout dluh, aby mohl silněji podpořit Ukrajinu v boji proti Rusku. S čímž nesouhlasil předseda Svobodných Christian Lidner a vláda se rozpadla.

Termín nových voleb je ohlášen na 23. února 2025. Přičemž je nepravděpodobné, že nová vláda bude hned po volbách usnášeníschopná, protože povolební vyjednávání se může protáhnout i na několik měsíců. Povolební vyjednávání už nyní komplikuje i skutečnost, že výrazně sílí podpora strany Alternativa pro Německo (AfD), vůči které se všechny ostatní strany vyhranily s tím, že spolupráce je vyloučená. AfD aspiruje na druhou nejsilnější stranu Německa. Média a ostatní strany AfD nazývají protisystémovou a extrémně pravicovou.

Anketa

Prospěje České republice vítězství Donalda Trumpa?

88%
hlasovalo: 20584 lidí

Krize průmyslu se ovšem netýká pouze Volkswagenu. V poslední době jako kdyby se se špatnými zprávami v Německu roztrhl pytel. Výrobce oceli Thyssenkrupp oznámil, že by do roku 2030 mohl propustit až 11 000 pozic. Bosch oznámil, že zruší 3 500 pracovních míst. ZF Friedrichshafen uvažuje o propuštění minimálně 12 000 zaměstnanců do roku 2030. Continental se chystá propustit 5 500 pozic po celém světě.

Německý spolkový statistický úřad informoval, že počet firemních insolvencí v říjnu meziročně stoupl o 22,9 %. A doplnil, že počet insolvenčních návrhů od července 2023 stabilně rostl dvouciferným tempem. „Prudký pokles poptávky z Německa i ze zahraničí, vysoké náklady na energie a kvalifikovanou pracovní sílu, značná daňová a byrokratická zátěž – to vše vytváří tlak na podnikatelské vyhlídky a na finanční situaci,“ uvedla v reakci na čísla Německá obchodní a průmyslová komora (DIHK) a informaci zprostředkovala Patria.

Dolní Sasko, kde Volkswagen sídlí, zůstává baštou SPD nynějšího kancléře Olafa Scholze. Strana je s automobilkou nerozlučně spjata. Stát v ní drží 20procentní podíl a v jeho představenstvu sedí premiér státu, politik SPD Stephan Weil.

„S podporou státu se Volkswagen za posledních 75 let stal velkou a celosvětově úspěšnou společností,“ řekl Weil v rozhovoru pro německý deník Süddeutsche Zeitung. Dodal, že by nebylo moudré demontovat drahé konstrukce, které byly postaveny pro výrobu elektromobilů.

Co navrhuje Weil a s ním i vládní SPD? Chce, aby byla obnovená dotace na nákup elektromobilů. Zároveň horuje za to, aby se obnovil princip daňového zvýhodnění pro spotřebitele za nákup a provozování elektromobilu. Dále SPD spolu se Zelenými, s kterými seděla poslední tři roky ve vládě, chce oživit německý energeticky náročný průmysl tím, že bude vysoké ceny energií vykrývat dotacemi.

„Otázkou je, zda by takové kroky – i kdyby se na nich politici dokázali shodnout – stačily. A to vzhledem k masivním strukturálním problémům, kterým Německo čelí,“ píše k tomu Politico. A dodává, že je otázka problematická i pro to, že se mění globální obchod a stává se stále více protekcionalistický. A s tím německá ekonomika zaměřená na export neumí příliš pracovat a politici na ni nedokážou reagovat.

„Výzvy jsou hlubší a větší, než jsme možná uznali v debatách a politických rozhodnutích posledních let,“ řekl v úterý na průmyslovém summitu ministr hospodářství Zelených Robert Habeck. Odborář Thorsten Gröger pravil, že teď není čas na líbivá předvolební hesla, ale funkční řešení a funkční politiku. To, jak se Německo dokáže porvat s problémy ve Volkswagenu, určí jeho další cestu, myslí si.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 24 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Dotace., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSoftkeeper , 27.11.2024 9:44:57
Místo aby řešili příčinu problému, další vrtulníkové prachy. A ti pitomci, kterých to tahají z kapes, si ještě blahem chrochtají. Národní demence v přímém přenosu.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži

Jako nehoráznost a prznění demokracie označují senátoři plán vládní zmocněnkyně Šimáčkové Laurenčíko…