Někdejší předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová (ODS), státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza a ředitel think-tanku Evropské hodnoty Radko Hokovský v úterních Událostech, komentářích debatovali o uprchlické krizi a o postojích zemí Visegrádské čtyřky, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska k tomuto problému. V4 např. důsledně odmítá kvóty pro uprchlíky, ale je ve svém odmítavém postoji opravdu tak pevná a nerozdělitelná?
Němcová se obává, že se Schengen jednoho dne zhroutí. „Osoby odpovědné v Bruselu zanedbaly to, co se mělo řešit. A jen těžko se to teď stihne za dva měsíce,“ poznamenala v úvodu dáma. Na evropské scéně chybí politik, který by řekl, co se musí udělat a dokázal by o tom přesvědčit ostatní politiky tak, aby se začalo něco dít.
Podle Prouzy se za dva měsíce uvidí, jestli fungují dohody s Tureckem. V tuto chvíli se ale zdá, že Ankara naplňuje jednotlivá opatření pomaleji, než by bylo záhodno. Pokud se turecký přístup nezrychlí, bude na místě debatovat o uzavření hranic před Řeckem a Itálií. Příklad Maďarska podle tajemníka ukázal, že lze ploty postavit velmi rychle.
Obavy Němcové tím ale nijak nezmírnil. „Obávám se, že kolem toho budou strašné bolesti,“ varovala. Pokud odřízneme Řecko od EU, když jsme do něj v posledních letech nalili stovky milionů euro, může to vyvolat rozpad EU. K dovršení všeho zlého navíc dnes Brusel ukazuje spíš na Polsko, než aby se zabýval výhradami Velké Británie vůči EU. „Já Velkou Británii považuji za jeden ze stavebních kamenů Unie,“ doplnila politička. Jestliže se toto děje, rozpad EU je blízko. „Selžou ti, kteří řídí EU, včetně Donalda Tuska,“ konstatovala.
Prouza vládu hájil. Její stanovisko je prý jasné a ona ho dlouhodobě prosazuje. Jenže Němcová to tak znovu neviděla. „Andrej Babiš bouchá do stolu, vybírá si to, co někdy někdo někde řekne, bouchne do stolu, získává na tom politické body, ale eurokomisařka Jourová nás pravidelně ujišťuje, že to bude v pořádku,“ kroutila hlavou Miroslava Němcová. Sluší se připomenout, že Jourová bývala místopředsedkyní hnutí ANO. Jasné řešení ale nenabízí nejen Babiš, ale také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Nakonec to všechno skončí tím, že se schovají v nějaké koaliční přestřelce,“ posteskla si.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp