Rostoucí napětí kolem ukrajinských hranic, obavy z možného válečného konfliktu a ruské požadavky na Severoatlantickou alianci, to vše podle Lambrechtové znervózňuje Evropskou unii i skupinu G7. Pokud by Rusko zahájilo vojenskou ofenzivu na ukrajinské území, musí podle německé ministryně obrany „přijít masivní sankce“.
Podle Lambrechtové musí EU využít „celý soubor možných nástrojů“ včetně zaměření na ruský plynovod Nord Stream 2. „Tvrdé diplomatické a ekonomické sankce“ přislíbila také německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která na Ukrajinu pro vyjádření solidarity vyslala jednoho ze svých státních tajemníků.
Lambrechtová podle serveru Euractiv.com nevyloučila ani případné vyslání vojáků NATO na Ukrajinu. To by ale podle ní nastalo jen v úzké koordinaci s NATO a po vyčerpání „všech ostatních diplomatických možností a sankcí“. Nová ministryně obrany navíc představila závazek vlády, že Německo bude ročně vydávat 3 % HDP na obranu, ačkoliv v současnosti nedosahuje ani závazku NATO ve výši 2 %.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.