Levicoví aktivisté, mezi jinými Die Partei (Strana) a skupiny Antify, zkoušejí proti AfD jednoduchou taktiku. Při každém převedení peněz on-line prostřednictvím PayPal nebo služby Sofort musí příjemce uhradit nějaké poplatky. Ty se pohybují mezi 0,9 a 1,9 procenta převáděné sumy. K tomu je ale ještě nutné připočíst poplatek 25, případně 39 centů za jedno převedení. Pokud tedy dárce pošle AfD jeden cent anebo deset centů, strana by měla s každým darem finančně tratit.
Ztráty by neměly vyrovnat ani příspěvky ze strany státu, které činí 38 centů za jedno euro od donátora. Za deset darovaných centů tedy navrch 13,8 centu ze státní kasy. Pokud se však odečtou poplatky, znamená to pro AfD tak jako tak minus, argumentují aktivisté.
Celý text je ZDE
AfD ale na svém webu jednocentovým dárcům z řad útočících aktivistů výslovně děkuje. Se službami PayPal a Sofor máme dohodnuté skvělé podmínky, tvrdí partaj. Mezi jiným prý poplatky nemůžou převýšit výši daru. PayPal a Sofort se k obsahu smlouvy s AfD odmítly vyjádřit.
Mnohem hlubší vrásky ale Alternativě pro Německo způsobuje připravovaná změna zákona o politických stranách, kterou v Berlíně iniciovaly vládní strany CDU/CSU a SPD. Pokud se uskuteční, přišla by AfD o značnou část státních finančních příspěvků. „To není zákon… To je útok na naši existenci,“ uvedla pro list Die Zeit místopředsedkyně strany Beatrix von Strorchová. Podle názoru této europoslankyně by se její strana dostala do existenční nouze.
Pokud AfD nesežene do konce roku na darech dva miliony eur, „zbankrotuje“, prohlásila doslova. Pokud ale dva miliony eur shromáždí, bude od roku 2016 dostávat státní příspěvek v plné výši.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam