Christiane Bennerová, předsedkyně německého odborového svazu IG Metall, v rozhovoru pro německý deník BILD popsala nepříznivou ekonomickou situaci v Německu. Na stupnici od 0 do 10, kdy 0 je nejlepší a 10 nejhorší, zhodnotila Bennerová ekonomickou situaci Německa číslem 8.
I v Německu panuje takzvaná špatná nálada, uvedla Bennerová. Vyzvala proto k obnovení optimismu a důvěry mezi Němci a aktivnímu řešení problémů: „Očekávám, že si lidé řeknou: ano, chci rozvíjet cestu vpřed a nestrkat hlavu do písku.“
Data z nedávného deníku Bild ukazují na vážné obavy v německém průmyslu, zejména v sektorech kovovýroby a elektrotechniky, o současné podmínky pro podnikání. Podle průzkumu 48 % respondentů nepředpokládá zlepšení situace v dohledné budoucnosti. Optimismus není vysoký ani ohledně brzké normalizace stavu průmyslu. Pouze šest procent očekává zlepšení již v roce 2025 a 46 % věří, že se podmínky zlepší až v roce 2026.
Podle předsedkyně IG Metall hlavní problém v německém průmyslu představují vysoké náklady na energie. Navrhla proto, aby náklady na poplatky za rozvodové sítě nesli spotřebitelé a podniky. Kromě toho předsedkyně svazu IG Metall vyjádřila podporu pro masivní investice do německé infrastruktury.
IG Metall plánuje 15. března 2025 celostátní protesty v několika německých městech včetně Lipska, Hannoveru, Stuttgartu, Kolína nad Rýnem a Frankfurtu. Odborový svaz mobilizuje své členy, aby vyjádřili nesouhlas s nedostatečnou podporou vlády a zaměstnavatelů průmyslu v době ekonomické stagnace. Protesty se zaměří na požadavky na zabezpečení pracovních míst a investice do infrastruktury.
„Patnáctého března vyjdeme do ulic. V současné době se na to mobilizujeme,“ potvrdila Bennerová. Cílem protestů bude předně zdůraznit naléhavost zajištění budoucnosti průmyslových pracovních míst v Německu.
Data od Spolkového úřadu práce (Bundesagentur für Arbeit, BA) poukazují na značný pokles počtu pracovních míst v průmyslu v roce 2024 ve srovnání s předchozím rokem. Největší úbytek, téměř 94 tisíc pracovních míst, zaznamenal zpracovatelský průmysl. Ostatní klíčové sektory, jako jsou stavebnictví a kovovýroba, také zaznamenaly podstatné propady s poklesem zaměstnanosti v řádech desítek tisíc.
V kontextu plánovaného zákazu spalovacích motorů v EU však Bennerová zdůraznila svou víru v to, že „budoucnost je rozhodně elektrická“, a dodala, že IG Metall si přeje zrevidovat zrušení zákazu ještě v roce 2025. „Chceme se na to podívat ještě letos a pak se rozhodnout na základě faktů,“ potvrdila Bennerová.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová