Deníku Passauer Neue Presse to řekl šéf DPolG Rainer Wendt. Němečtí policisté kontrolovali cestující z Česka v posledních dvou letech kvůli epidemii covidu-19.
„Existuje nebezpečí, že se opět dostane do Německa mnoho lidí, aniž bychom věděli, o koho se jedná,“ řekl Wendt. Německo podle něho v současné době rezignovalo na kontrolu nad přílivem uprchlíků z Ukrajiny.
Do pátečního poledne německé úřady registrovaly asi 18.440 lidí z Ukrajiny, většinou žen a dětí. Asi 15.000 z nich má ukrajinské občanství.
Německá policie již nyní na nádraží v braniborském Frankfurtu nad Odrou na hranici s Polskem provádí v mezinárodních vlacích z Varšavy do Berlína důkladné kontroly dokladů cestujících. Policisté podle zjištění ČTK kontrolují nejen pasažéry ve vlaku, ale i všechny vystupující. Vlaky tak nabírají až hodinová zpoždění. Pro kontroly, kterých se účastní více než desítka policistů, úřady vyčlenily samostatný perón. Ostatní regionální vlaky, které hranici s Polskem nepřekračují, na toto nástupiště nezajíždějí a mimořádně zastavují u jiného nástupiště.
Komentátor Lidových novin Petr Kamberský v této souvislosti srovnal, kolik lidí přišlo do Německa během migrační krize v roce 2015, s počty ukrajinských uprchlíků, kteří teď přicházejí do Polska.
„Německo má přes 83 milionu obyvatel. Během ‚bezprecedentní‘ uprchlické krize v roce 2015 do něj přišlo 890.000 uprchlíků. Polsko má 38 milionu obyvatel. Za pouhých sedm dnů do něj uprchlo 787.000 lidí. Německo má zhruba třikrát vyšší GDP per capita než Polsko, i v paritě kupní síly je Německo 1.5-2krát bohatší. Jsem fakt zvědavý jakou pomoc Polsku (Slovensku, Maďarsku, Rumunsku, částečně i Česku) nabídnou ty země, které nejsou samy zavaleny uprchlíky (zejména Řecko a Itálie), ale které léta kritizovaly východní země za sobectví, xenofobii a nepřátelství k běžencům,“ poznamenal komentátor.
Místostarosta v Praze 8 za Stranu zelených Petr Vilgus vyzval českou vládu i své spoluobčany, abychom všichni společně Polsku pomohli.
„Polsko je suverénně nejvýznamnějším cílem uprchlíků z Ukrajiny. Musíme být připraveni pomoct Polákům, protože při těchto počtech to nemohou dlouhodobě zvládnout. Uprchlíci ve střední Evropě zůstanou možná dlouhé měsíce, ale spíš natrvalo. To je pro nás rizikem i příležitostí,“ napsal historik a místostarosta Prahy 8.
Server listu Financial Times upozornil, že za 9 dní, tedy od 24. února až do 4. března, odešlo z Ukrajiny na 1,3 milionu lidí. Z toho kupříkladu na slovenské hranice dorazilo na 90 tisíc válečných uprchlíků.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: čtk
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.