Německo, Francie, Švédsko a další země. Podle bývalého policisty hrozí, že je ovládnou gangy

06.10.2024 6:15 | Zprávy

Jürgen Stock je německý policista a akademik. Od 7. listopadu 2014 působí jako generální tajemník Interpolu. A protože vedení Interpolu je omezené na dvě funkční období, Stock ve vedení končí. A před koncem svého období důrazně varuje, že drogové gangy se začínají chovat jako nadnárodní korporace s neomezenými zdroji pro obchod s drogami, zbraněmi i lidmi. Varoval, že působení nadnárodních gangů ohrožuje samu podstatu zemí Evropy. Informoval, že opioid fentanyl, takzvaná zombie droga, se dostává i do Evropy. A to tak, že se přimíchává do jiných drog.

Německo, Francie, Švédsko a další země. Podle bývalého policisty hrozí, že je ovládnou gangy
Foto: SANANIM
Popisek: Použité injekční stříkačky - ilustrační foto

Před svým odchodem však naléhavě varuje před organizovaným zločinem: drogové gangy by mohly „dokonce destabilizovat průmyslové země“. „Světu hrozí, že prohraje boj proti nadnárodnímu organizovanému zločinu,“ varoval na tiskové konferenci v New Yorku. Podle něho gangy získaly takovou moc a vliv, že mohou destabilizovat i vyspělé země. A jmenoval Švédsko, Německo, Belgii, Nizozemsko nebo i Francii. Zmínil i jejich vliv ve střední Evropě.

Interpol sleduje, že drogové gangy, které dříve působily spíše regionálně, nyní nabývají rozměrů globálních hráčů. „Staly se globálními zločinci, chovají se jako globální společnosti,“ řekl hlavní vyšetřovatel. Měly k dispozici „astronomické množství zdrojů“, například na podporu obchodování s lidmi a zbraněmi.

Nadále jsou ovšem největší problém drogy. „Mluvíme o všech druzích drog, které jsou dostupné na kriminálních trzích. Ale kokain je v současnosti velký problém,“ řekl na tiskové konferenci Stock. A velmi důrazně varoval před syntetickým opioidem fentanylem. Tomu se ujal název zombie droga. V USA už má fentanyl na svědomí desítky tisíc mrtvých. Stock řekl, že fentanyl se v Evropě začíná přimíchávat i do ostatních drog. Aby vznikla rychlejší a intenzivnější závislost a drogové kartely tam měly o výdělek postaráno. „V současné době vidíme, že se plíží i na evropské trhy,“ řekl Stock. Takže je možné, že si někdo koupí jinou drogu „na povyražení“ a dostane fentanyl.

Fentanyl je potenciálně nebezpečnější než jiné drogy, odborníci tvrdí, že je asi padesátkrát účinnější než heroin. Pouhé dva miligramy jsou považovány za potenciálně smrtelnou dávku. Ve Spojených státech již fentanyl vedl k obrovskému drogovému problému s desítkami tisíc úmrtí. Většina čistého fentanylu pochází z Číny a do USA se dostává buď přímo v poštovních zásilkách, anebo je pašován mexickými drogovými kartely přes jižní hranici. Fentanyl je nejčastější důvod smrti Američanů ve věku od 18 do 45 let.

Stock poukázal na to, že s drogovými gangy přichází do měst i výbušná směs násilí, které ohrožuje bezpečnost. Poukázal na dva výbuchy v německém Kolíně nad Rýnem, které připisuje právě válkám gangů. Poukazuje i na výbuchy ve Švédsku, které jdou za drogovými gangy.

„Před dvěma lety docházelo k častým střelbám a vždycky se týkaly jenom členů gangů. Postupně je méně střelby, ale mnohem víc bombových útoků. A už se nesoustředí tolik na členy gangu, ale třeba na jejich rodiny. Stává se, že když členové gangu nemůžou najít někoho, o koho usilují, tak zaútočí na příbuzné,“ řekla česká velvyslankyně Anita Grmelová pro ČTK. Střety se podle ní týkají velkých měst – Stockholmu, Göteborgu a Malmö.

Ekonomické škody způsobené organizovaným zločinem se v Německu v roce 2023 více než zdvojnásobily, hlásí Spolkový úřad kriminální policie. Škoda tak dosáhla nového maxima. Celkové škody ve výši 2,7 miliardy eur byly více než dvakrát vyšší než v předchozím roce.

Spolkový úřad kriminální policie hovoří o vysokém „potenciálu hrozby násilí“, protože mnoho zločineckých gangů má přístup ke střelným zbraním. Násilí sahá od verbálních výhrůžek až po braní rukojmí, znásilnění a napadení, mučení a vraždy. Zločinecké gangy se zaměřují na své vlastní členy i na konkurenční skupiny a jejich rodinné příslušníky.

Spolkový úřad kriminální policie informoval, že počet trestných činů souvisejících s kokainem v roce 2023 vzrostl o 27,4 procenta a dosáhl maxima. Množství zabaveného kokainu stouplo z 20 na 43 tun.

Interpol je se 196 členskými státy největší policejní organizací na světě a koordinuje mezinárodní policejní spolupráci.

„Policie v roce 2023 zaznamenala kolem 346 000 trestných činů souvisejících s drogami. Zvýšil se zejména počet trestných činů souvisejících s kokainem. Konopí zůstává nejčastěji obchodovanou omamnou látkou a představuje přibližně dvě třetiny všech trestných činů,“ informuje na síti X německá policie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

to je neštěstí, to je neštěstí,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseasspan , 06.10.2024 8:18:32
nadšení pseudohumanisté budou dobiti gangy, které si sami dobrovolně pozvali do země. Kdo chce kam , pomožme tu tam. Každému podle jeho hlouposti.

|  6 |  0

Další články z rubriky

Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

21:32 Němec šel sedět za e-mail vrchnosti. Stěžoval si, tak na něj politička poslala ruku zákona

Nespokojený Němec napsal e-mail ministerské předsedkyni Meklenburska-Předního Pomořanska. Ta se e-ma…