Německo a Merkelová. Klid? Je to jinak. Strach z Hitlera a pozice AfD po šoku v Durynsku

13.02.2020 16:31 | Zprávy

Expert na Německo Vladimír Handl z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy důkladně popsal, proč u našich západních sousedů došlo k politickému zemětřesení a proč pověst Křesťanskodemokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové utrpěla hluboké šrámy. Dá se prý říci, že Německo stále obchází strašidlo Adolfa Hitlera a strach z něj.

Německo a Merkelová. Klid? Je to jinak. Strach z Hitlera a pozice AfD po šoku v Durynsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Německé spolkové republiky

V Německu došlo k politickému zemětřesení. Potom, co ve východoněmecké spolkové zemi Durynsko táhla CDU za jeden provaz s krajně pravicovou Alternativou pro Německo (AfD), zasáhla kancléřka Angela Merkelová a dala jasně najevo, že s AfD se nespolupracuje.

Pro ty strany, které představují většinu v Bundestagu, v německém Spolkovém sněmu, je skutečně vyloučena, protože my si musíme umět představit to rozdělení politické scény; pokud jde o AfD, tak AfD je zaměřena na to, aby německou politiku zbavila Angely Merkelové. Takže pro AfD je tématem Merkelová. Pro ty ostatní strany to téma ve vztahu k AfD, když to řeknu obrazně, je Hitler čili pohled zpátky na minulost. Tyhle dva pohledy se samozřejmě naprosto nescházejí,“ vysvětlil expert na německou politiku v rozhovoru pro server Info.cz.

Tak to alespoň funguje na centrální vládní úrovni v Berlíně.

Na nižších úrovních už to může být jinak. Na komunální úrovni už CDU a AfD spolupracují. Z této komunální úrovně je pak vyvíjen tlak na vyšší patra politiky, aby spolupráce s AfD byla přijatelná. To neplatí jen o CDU, ale třeba také o německé sociální demokracii. Zatímco komunální politici tvrdí, že se s AfD dá normálně mluvit o správě chodníků, vrcholní politici říkají, že s AfD se nespolupracuje, protože extremistům se neustupuje, protože to extremistům otevírá cestu k vládnutí.

Současně s tím však Handl odsoudil násilné výhrůžky politikům, kteří byli ochotni s AfD spolupracovat. Odborník zdůraznil, že výhrůžky násilím, neřkuli samotné pokusy o násilné akty v žádném případě k politice nepatří.

Faktem podle něj je, že z politického hlediska Alternativa pro Německo odebírá nejvíc hlasů právě Merkelové a její CDU. Spousta voličů má totiž pocit, že Merkelová v průběhu svého dlouhého vládnutí, kancléřkou je totiž od roku 2005, převzala nápady německé sociální demokracie, ale nejenže o nich mluvila, ona je také reálně provedla, což řadě pravicovějších voličů nebylo po chuti – a to vytvořilo prostor pro AfD.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…