Německo a vůbec celá EU toho už prý zpackaly dost. Řecku už může pomoci jenom jedna země na světě

20.02.2015 7:15 | Zprávy

Americký publicista, ekonom a v posledních týdnech také poradce řeckého ministra financí James K. Galbraith je přesvědčen, že Spojené státy by měly pomoci Řecku. Jednání Německa a celé eurozóny vůči Řecku považuje za kontraproduktivní

Německo a vůbec celá EU toho už prý zpackaly dost. Řecku už může pomoci jenom jedna země na světě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléřka Angela Merkelová

„Může se Evropa zbavit svých zištných iluzí a podívat se reálně na situaci ve státech jižní Evropy? Současná realita říká, že politika přehnaných úsporných opatření selhala. V posledních šesti letech se v rámci ní nepodařilo zvýšit ekonomický růst, zlepšit veřejné služby ani vytvořit nová pracovní místa. Natož, aby byla potlačena míra korupce,“ konstatuje Galbraith. Naopak podle jeho názoru došlo k devastaci vzdělávacího i zdravotnického systému a řecká společnost se dostala na okraj propasti. „Tato politika se proto musí změnit. Ať už se souhlasem Evropy, či bez něj,“ vyzývá Galbraith.

Podle názoru amerického spisovatele a ekonoma se nejvíce chybná politika projevila právě v Řecku, které ztratilo třetinu svého HDP, nezaměstnanost se dostala na 26 % a na 50 % u mladé populace. „Od Pirea až k Aténám jsou vidět jen zavřené obchody a zastavárny. Mnoho Řeků je nyní na mizině, jiní dokonce hladoví. To je také důvod, proč Syriza zvítězila v posledních parlamentních volbách,“ poukazuje Galbraith a kritizuje nesplnitelné závazky, které slíbila splnit předchozí vláda. „Nová řecká vláda požádala o nastolení pozměněných finančních podmínek vyplývajících ze závazků vlády předchozí. Před více než 14 dny ovšem Evropská centrální banka odňala řeckým bankám možnost využívat státní cenné papíry. Atmosféra kvůli termínům a výhrůžkám zhoustla. Vystresování občané hromadí hotovost,“ popisuje situaci Galbraith.

celý text v angličtině si můžete přečíst ZDE

„Řekové nicméně souhlasili s tím, že je zapotřebí začít diskutovat o možnostech refinancování a dalších podmínkách. Země ovšem nemůže slibovat rozpočtový přebytek, protože na něj za žádnou cenu nemůže dosáhnout. Ani nehodlá akceptovat nehorázné podmínky zahrnuté do předchozího programu týkající se privatizace a trhu práce. Řecko nemůže a nechce přijmout podmínky nadiktované tzv. Trojkou ve složení Evropská komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond. V rámci těchto svazujících opatření Řecko žádalo o překlenovací úvěr a dostatek času na diskuzi o nalezení společných styčných bodů. Jediným možným řešením ovšem bylo je nakonec odmítnout,“ je přesvědčen Galbraith.

„Země eurozóny jako je Španělsko, Portugalsko a Finsko čekají v dohledné době volby. Tamější vlády se nyní obávají, že pokud Řecko uspěje, jejich voliči je obviní z bezpáteřnosti za to, že ony podmínky EU přijaly. Zatímco Řecko jim otevřeně vzdoruje. Jejich obavy jsou reálné. Některé z těchto vlád jsou předem ztraceny. Řekové zapálili oheň, který jen tak neuhasne,“ píše Galbraith. Německo dle jeho názoru čelí velké výzvě. „Mohlo by zachránit EU i euro tím, že změní kurz. Bude s Řeckem nadále jednat a projeví dobrou vůli. Nebo si může tvrdohlavě a absolutisticky trvat na svém a pokusit se současnou řeckou vládu zničit. Po velkém včerejším ne, které jsme od Německa slyšeli, se zdá, že bude platit druhá varianta,“ varuje Galbraith.

Pokud prý v této dramatické chvíli selže Evropa, mohou se do celé situace vložit Spojené státy. „Řecko je spolehlivý spojenec v rámci NATO. Jeho nová hospodářská politika jde ruku v ruce s tou americkou. Prezident Obama mnohokrát opakoval, že Řecko ukázalo značnou míru pragmatismu, trpělivosti a odhodlání. Tyto vlastnosti si v současné krizi získaly u Američanů respekt. Řecko je navíc malá země, kde se mohou drobná, ale efektivní opatření projevit velmi brzy. Včetně poskytnutí záruk na úvěr a v případě nutnosti i měnových swapů. Zajištění těchto záležitosti je v naší moci. Měli bychom začít jednat,“ nabádá v závěru svého komentáře Galbraith.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…