Německo jako Ukrajina. Ivan Hoffman vidí cestu do pekla

15.06.2024 17:56 | Komentář

Globalizace zavinila, že lidé přestali žít vedle sebe a jsou přinuceni žít spolu, i když jim to nevyhovuje, myslí si Ivan Hoffman. Napadlo jej to při pohledu na volební mapu Německa, která mu připomněla volební mapu Ukrajiny. Tam toto donucení přivedlo zemi do pekla války.

Německo jako Ukrajina. Ivan Hoffman vidí cestu do pekla
Foto: Archiv Ivana Hoffmana
Popisek: Ivan Hoffman

Pohled na volební mapu Německa, kde východ volil AfD a západ CDU-CSU nápadně připomíná jinou mapu: mapu Ukrajiny, kde v prezidentských volbách 2010 volil východ Viktora Janukoviče a západ Julii Tymošenkovou. Takovéto dvoubarevné mapy, ze kterých je jasné, že kromě vnější hranice státu existuje i mentální hranice vnitřní, nevěští nic dobrého.

Ukrajinské dilema, zda se připojit k Západu proti Rusku, anebo se držet Ruska proti Západu, skončilo tím, že Ukrajinci mezi Západem a Ruskem skončili v americko-ruském pekle. Němci mají štěstí v neštěstí. Barevná revoluce v americké režii jim nehrozí, neboť Američany už doma mají. Hranice mezi východem a západem Německa je důsledkem rozdílné historické zkušenosti. Někdo prvoplánově pohrdá východními Němci, že mají komunismem vymyté mozky. Někdo u nich naopak oceňuje, že mají na rozdíl od naivních západních Němců vyvinutá protitotalitní tykadla.

V jednom ohledu je německá volební mapa jednobarevná. Je to mapa protivládní. Němci jsou většinově znechuceni sociálními demokraty, zelenými a liberály. Problém Němců je v tom, že Alternativa pro Německo není alternativou pro CDU-CSU. Zdá se, že Němci jsou vcelku jednotní v tom, co nechtějí, ale neshodnou se, co chtějí. Obvykle se to odbude rezignovaným konstatováním, že tak to zkrátka je a nezbývá, než se s tím naučit žít. Ale skutečně nezbývá?

I my máme zkušenost s dvoubarevnými mapami. Tradičně se jinak, než zbytek republiky, zabarví v Česku Praha a na Slovensku Bratislava. Nedělá to dobrotu. Obyvatelstvo metropole je frustrováno volbou venkova a naopak. Podstatu problému vystihuje jednoduché heslo: Ať žije Praha (Bratislava)! Ale za svoje.“ Přít se, kdo koho více potřebuje, anebo kdo na koho doplácí, je oblíbené téma plamenných planých diskusí.

Až globalizace zavinila, že lidé přestali žít vedle sebe a jsou přinuceni žít spolu, i když jim to nevyhovuje. Napětí mezi centrem a periférií se nikdy neodstraní kultivací anebo dotováním periférie. Německo je ideální příklad. Bohatý západ je přesvědčen, že je chudý východ nevděčný. Východním Němcům přijde, že je ti západní vyrabovali, vytunelovali, rozkradli. Periferie je vždy předurčena periférií zůstat. A je-li tomu tak ve sjednoceném Německu, tím spíše to platí pro vztah centra a periférií v EU, anebo pro vztah USA a zbytku světa.

Tam, kde je soužití utrpením, nepomůže žádná multikulti agitace. Nakonec je to hegemon, který si z centra podrobuje periférie, ze kterých se naštvaně ozývá „Ať žije Brusel, ale za svoje!“ anebo „Ať žijí USA, ale za svoje!“ Tlak na globalizaci vytváří jako protiklad snahy o deglobalizaci. Násilnou integraci střídá touha po sebeurčení. Aliance se rozpadají, když se z partnerů stávají vazalové, kterým se nechce umírat za zájmy svého pána.

Není na škodu studovat volební mapy. Třeba proto, aby se člověk ujistil, že žije tam, kam patří. Ale také proto, aby věděl, co ho čeká. Především by měli brát dvoubarevné mapy vážně ti, kteří nežijí za své. A hlavně ti, kdo nežijí za své na periférii.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Ivan Hoffman

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pohrobci kolonizátorů , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 16.06.2024 5:34:08
kteří zákeřně vystříleli milióny bizonů aby nepoddajní Indiani pomřeli hlady a zmocnili se jejich rodné hroudy jsou největší hrozbou pro světový mír. Oni ty kolonizátorské geny zdědili po svých předcích a chtěli by se stát majiteli celého světa. Země které nechtějí zhodnocovat v obchodním styku takzvaný petrodolar jsou největší hrozbou pro Američany a jejich pohodlnou existenci a proto vedou proti těmto zemím války. Největší hrozbou pro mír v Evropě jsou však vlastizrádci a zaprodanci kteří fanaticky až psychopaticky přednostně hájí americké koloniální zájmy. A tak znovu hrozí v Evropě velká válka po které se může stát hlavně východní Evropa která se místo bezpečné neutrality nechala idiotsky zatáhnout do NATO aby přednostně hájila americké zájmy územím kde přežijí akorát švábi a krysy hodující na radioaktivních mrtvolách.

|  9 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…