Klasické elektrárny se přestávají vyplácet. Jejich provoz je nákladný, a tak se postupně odstavují a nové už nevznikají.
Velký blackout by mohl nastat už na přelomu let 2017 a 2018
Kvůli tomu například na jihu Německa, kde působí řada průmyslových firem, hrozí výpadky energie. Odborníci varují před zimou na přelomu let 2017 a 2018, kdy hrozí velká krize.
Spolková agentura pro síťovou infrastrukturu už doporučila výstavbu rezervní elektrárny. Pokud by vznikla, jednalo by se o první státní elektrárnu v poválečném Německu. Energetický úřad už podle deníku Die Welt připravuje výběrové řízení.
Od května 2015 budou výkyvy v Německu pokrývat francouzské jaderné elektrárny
Situaci nepříznivě ovlivňuje postupné opouštění energie z atomu a rozsáhlá podpora zelené elektřiny. V Německu má být do roku 2022 uzavřena poslední atomová elektrárna. Do té doby se ovšem sníží kapacita elektráren nezávislých na počasí o 13600 megawattů. To se rovná výkonu 14 elektráren, které už nebudou vyrovnávat výkyvy v dodávkách zelené elektřiny.
Zhruba 4800 megawattů bude chybět na konci příštího roku. Zimu 2015/2016 by Německo podle předpokladů mělo zvládnout bez výpadků. Elektřinu ovšem zajistí import z francouzských jaderných elektráren.
V dalších letech ale blackouty hrozit budou. V květnu 2015 má být odpojena jaderná elektrárna Grafenrheinfeld.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe