Německu prý současná situace Evropy maximálně vyhovuje. Martin Hekrdla vysvětluje, proč Berlín nemá zájem cokoliv měnit

18.07.2015 17:09 | Zprávy

Komentátor Martin Hekrdla se na serveru Altpress.cz zamýšlí nad tím, proč Německo tak tvrdě pokořilo Řecko. A dochází k jednoduchému závěru – protože na tom vydělává i šetří, a to v řádu desítek miliard eur. Německo tedy nemá zájem, aby se dnešní neblahá situace EU měnila. Autor vysvětluje, jak si Německo drží fasádu výkonné ekonomiky na úkor „líného jihu“.

Německu prý současná situace Evropy maximálně vyhovuje. Martin Hekrdla vysvětluje, proč Berlín nemá zájem cokoliv měnit
Foto: wikipedia
Popisek: Německá vlajka.

„Zatímco Německo v roce 2008 stála dluhová služba slušných 69 miliard eur, letos mu stačí jen 48 miliard, i když se jeho dluh za posledních sedm let zvýšil o 490 miliard. Kdyby Němci měli letos splácet ze svého veřejného dluhu stejné úroky, jaké kralovaly v roce 2008, museli by zaplatit – podle údajů, které poskytla Evropská komise, nic zlého netušíc – 93 miliard eur. Tedy dvakrát tolik. Sečteno a podtrženo: němečtí daňoví poplatníci si v letech 2008 až 2015 přilepšili o 193 miliard eur!“ píše autor.

Řecké a portugalské dluhy řeší stárnutí německé populace

Německo tak využívá toho, kde se pohybují bankovní úrokové sazby a stejně tak toho, kolik zboží může dovést do zadlužených států. Země tak rozhodně nemá zájem o to, aby se situace přetrvávající nejméně posledních pět let měnila k lepšímu. I přes pomoc, kterou Němci platí Řecku, Irsku či Španělsku, mají se lépe.

CELÝ HEKRDLŮV KOMENTÁŘ ZDE

A to není všechno. Německá společnost stárne stejně jako další evropské národy. Jenže berlínský hlas trvající na tom, že se státy na jihu starého kontinentu musejí chovat odpovědně, vede k tomu, že do Německa míří mladí vzdělaní Řekové, Italové i Španělé. Doma často nevidí šanci na lepší život, tak odejdou do Německa. A to se hodí německé ekonomice. Aby toho nebylo málo, je ještě jeden důvod, proč se Němcům hodí zachovávat současný tristní stav v Řecku. Znamená to totiž, že se tím udržuje euro slabší vůči jiným měnám, především vůči dolaru, což Němcům znovu pomáhá v exportu.

Dvousečná zbraň

Politici by něco takového nepřiznali. Zaklínají se naopak tím, že panující krize směřuje ke krachu slabých firem a posílení zdravých, což povede k tomu, že se celý systém postaví na nohy. Hekrdla má ovšem za to, že z dlouhodobého hlediska tato politika poškodí i Německo. Z Berlína dnes zní hlasy, podle nichž Řecko ztratilo důvěru investorů. Jenže tuto důvěru mohou ztratit okolní země vůči Německu. Čím déle bude krize v EU trvat, tím je to pravděpodobnější, což Němci nemohou potřebovat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

17:53 Zeman: Mám dojem, že vláda se bojí svých občanů

S vánočními a novoročními projevy se přímo roztrhl pytel. Zúčastnil se i bývalý prezident Miloš Zema…