Úřad na ochranu ústavy je vlastně civilní vnitřní zpravodajská služba neboli kontrarozvědka Spolkové republiky Německo. Jeho prezident Hans-Georg Maaßen německým poslancům řekl, že se zdá být logické, že je Snowden v podstatě ruským agentem. Snowden mohl být agentem, který záměrně šířil dezinformace a snažil se oslabit důvěru mezi západními spojenci.
„Snažil se vrazit klín mezi USA a jejich nejbližší spojence, zejména Německo. To, že Snowden je ve skutečnosti ruským agentem, platí s vysokou mírou pravděpodobnosti,“ konstatoval Maaßen. V angličtině jeho slova přinesl server 20committee.com, který se dovolával právě německého deníku Bild.
Celý text v angličtině najdete zde.
Příznivce Edwarda Snowdena Maßenovy závěry pobouřily. Faktem ovšem je, že svět špionáže má svá jasně daná pravidla. Snowden je z hlediska tajných služeb přeběhlíkem, který získal „azyl“ u protistrany výměnou za maximální množství utajovaných informací. V dobách studené války se tento scénář odehrál opakovaně. Pracovník ruské KGB přeběhl do USA a směl v zemi zůstat výměnou za to, že prozradil všechno, co věděl. V opačném směru to fungovalo stejně. A Snowden pobývá v ruské federaci už třetí rok.
A pravděpodobně si tam neužívá příliš mnoho svobody. Nástupkyně KGB – ruská FSB – má Snowdena zřejmě pod přísnou kontrolou. I to je u zpravodajských přeběhlíků běžné. Nelze proto vyloučit, že Snowden píše své statusy na sociálních sítích s požehnáním a právě pod kontrolou FSB.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp