Německý ministr zasažen „jedovatým šípem“. Zelené zdroje? Kritická analýza

09.03.2024 7:22 | Monitoring

Spolkový kontrolní úřad nenechal nit suchou na tzv. Energiewende, tedy na kompletním zezelenání německé ekonomiky. Ve skutečnosti tento pokus povede ke zdražení elektřiny a ochrana životního prostředí i tak spláče nad výdělkem. Ministr hospodářství za stranu Zelených Robert Habeck prý dostal zásah „jedovatým šípem“. A reagoval.

Německý ministr zasažen „jedovatým šípem“. Zelené zdroje? Kritická analýza
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sloupy vysokého napětí

Německá semaforová koalice sociálních demokratů, liberálů z FDP a Zelených tvrdě narazila se zelenou transformací energetiky známou pod označením Energiewende – s kompletním přechodem německé energetiky na zelené zdroje. Spolkový kontrolní úřad varoval, že tento přechod nejen zdraží všem Němcům elektřinu, ale že s ochranou přírody, kterou se zastánci přechodu na zelenou ekonomiku zaklínají, to prý nebude také nijak slavné.

„Na 58 stranách odborníci varují mimo jiné před nebezpečnými dodávkami elektřiny v příštích letech, příliš vysokými cenami elektřiny a příliš nízkou ochranou životního prostředí,“ napsal k tomu server nejčtenějšího německého listu Bild.

Základem kritiky je nová zvláštní zpráva Účetního dvora o provádění energetické transformace v dodávkách elektřiny.

Dosud přijatá opatření k realizaci energetické transformace „nesou vážná rizika pro cíle energetické politiky“, konstatovala předsedkyně Účetního dvora Kay Scheller. Podle serveru deníku Bild dostal Habeck od úřadu zásah „jedovatým šípem“.

Ve zpravodajství Tagesschau veřejnoprávní televize ARD zaznělo, že podle úřadu „musí federální vláda reagovat okamžitě, jinak hrozí, že energetická transformace selže“.

„Náklady na elektrizační soustavu výrazně vzrostou,“ uvedli auditoři. Toto zdražení padne na bedra spotřebitelů, což je podle serveru listu Bild v rozporu s prohlášeními Habecka a jeho Zelených, že elektřina v důsledku energetického přechodu zlevní. Podle předsedkyně Účetního dvora Kay Scheller jen na rozšiřování elektrických sítí budou do roku 2045 vynaloženy investiční náklady více než 460 miliard eur. A na to bude třeba někde vzít peníze.

Podle serveru magazínu Die Zeit Účetní dvůr rovněž kritizoval skutečnost, že rozšiřování větrné energie na pevnině nepostupuje dostatečně rychle. V loňském roce prý mohla Federální síťová agentura zadat pouze polovinu kapacity pro pobřežní větrné turbíny plánované na rok 2023 prostřednictvím výběrového řízení. „Nezadaný objem tendru 6,46 GW odpovídá výkonu čtyř až šesti hnědouhelných nebo jaderných elektráren,“ uvádí zpráva.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

6:50 Vrah z Německa hostem BBC. Archivy odtajnily zvláštní věc

Pachatel útoku na vánočních trzích v Magdeburku byl před několika lety hostem britské veřejnoprávní …