Nemít EU, očkovali bychom se až teď. A jsme lídr na Ukrajině! Turné Nerudové pokračuje

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

21.10.2023 10:15 | Reportáž

Unie za covidu ukázala, že je opět lídrem. Bez ní bychom očkovali možná až nyní. Problémem je ale deregulace, což v USA není. V Evropě čekáme léta třeba na nějaké léky, než projdou schvalovacími procesy a zkouškami, v USA toto nechají na výrobci, který jde „s kůží na trh“. Není to tedy žádný socialismus, ale ukázkový kapitalismus, od kterého by se Brusel měl učit. To mj. zaznělo na besedě s eurokandidáty, profesorkou Danuší Nerudovou a Janem Farským. Rovněž byly pochváleny prozelené aktivity USA, které jdou na rozdíl od EU odspodu. A Velká Británie pláče, že není v EU – jak ráda by se prý vrátila…

Nemít EU, očkovali bychom se až teď. A jsme lídr na Ukrajině! Turné Nerudové pokračuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kandidátka na prezidentku Danuše Nerudová

V diskusi se do hostů „obul“ muž středního věku, evidentně připravený. „Paní profesorko, říkala jste, že EU má řadu neduhů. Já se obávám a jsem si jist, že vy za neduhy EU považujete něco jiného než já. Jaké jsou podle vás ty neduhy?“

Jednotný trh nad zlato

„Pro mne největší je ztráta konkurenceschopnosti v globálním měřítku, kde jsme se jako Evropa velmi výrazně posunuli už za Čínu, Indii. Pramení to z obrovské neregulovanosti. Cílem kromě vytvoření mírového projektu v Evropě, což je mimochodem nejúspěšnější mírový projekt od druhé světové války, protože tak dlouho v EU nebyla válka. Pozitivum je vytvoření jednotného trhu. EU budovala poměrně dlouho jednotný trh a dlouho o něm hovořila a když se nám jej podařilo vybudovat, tak jsme teď sklouzli k tomu, že vytváříme zbytečnou regulaci, nadměrné břemeno,“ vysvětlovala bývalá prezidentská kandidátka zhruba dvacítce přítomným. „EU ztrácí konkurenceschopnost, protože musí splňovat daleko více regulí než třeba na americkém trhu. Evropa si svojí regulací způsobuje to, že zůstává vzadu za USA. Příkladem je třeba přelomová výzkumná metoda na zkoumání DNA. Je to něco jako genové inženýrství. V USA je tato metoda dovolená a v EU není. Co se stane? USA bude mít oproti Evropě v medicíně navrch. Protože my zase příliš regulujeme a to bychom neměli. To je z mého hlediska největší neduh, kterým EU trpí.“

Farský se obrátil na tazatele: „A co vy považujete za největší neduhy EU?“

Jedním slovem – katastrofa!

A muž zahovořil: „O tom se mluví všude – byrokracie a regulace jistě, ale málokdo má takové názory, jako já, na to, co je potřeba odsekávat. Tam je třeba mít jasné myšlenky na to, co je funkcí státu, EU je přece nadstátní útvar. Katastrofa je, že přebíráme, jak jste paní profesorko říkala, její legislativu.“

„Spíše by se mělo zaměřit na to, co by v EU mělo zůstat. Jediné, co by tam mělo zůstat, je svoboda byznysu a svoboda pohybu. A tečka. Žádné dotace absolutně do ničeho. To je to poslední, co by se mělo dotovat. A poslední, co by se mělo dotovat, je Palestina a zprostředkovaně Hamás. To je největší katastrofa a hrůza, co se děje. Obávám se, když se vás zeptám, co by se mělo deregulovat, tak vy řeknete to a tamto, ale ono by se mělo deregulovat 99 procent věcí. Prostě všechno. V EU by měla být svoboda. V USA je podobná katastrofa, ale ti zatím takovou katastrofu jako EU nemají, ale rychle se k ní blíží. Podívejte se na mentalitu, která tam převažuje, to směřuje k levicové socialistické Evropě. V tom se asi totálně neshodneme. Moje deregulace -  to byste asi koukala a říkala si, že to nemyslím vážně,“ konstatoval muž.

Amerika náš velký a nedostižný vzor

Nerudová na to: „Já vám musím oponovat, že v USA je také federální regulace, která platí a ta by měla být v EU, protože pokud chceme společný jednotný trh a stejné podmínky pro všechny, tak je těmi některými regulacemi vytvořit musíme. Můžeme jej vytvořit chytře, aby byl konkurenceschopný v globálním měřítku. Aby firmy byly schopné konkurovat firmám v USA nebo V Číně. Nebo jej můžeme vytvořit, a to je špatně, protože jak jste říkal, dáváme dotace na kde co. A firmy se pak stávají nekonkurenceschopné.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nerudova, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskusePepen , 21.10.2023 10:45:29
No naockovana je dobře,ale rozum ji to nezachranilo,no tvor mdleho rozumu.

|  21 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…