Pánek přiznává, že Čína je bezesporu zajímavý obchodní partner. Pro naši ekonomiku prý ale představuje zlomek významnosti ve srovnání se zeměmi západní Evropy. „A „čínské investice“, které jsou některými zájmovými skupinami a politiky představovány téměř jako nový pilíř rozvoje naší ekonomiky, zaostávají za investicemi Jižní Koreje či obchodními vztahy s Tchaj-wanem,“ píše Pánek.
Celý text je ZDE
Za znepokojivé považuje, že se čelní čeští představitelé s vidinou rychlého ekonomického prospěchu dokáží vzdát hodnot a principů, na kterých naše země stojí. „Důraz na lidská práva a svobody, která nám byla dlouhá desetiletí zásadně omezena či zcela upírána, mizí z naší zahraniční politiky závratně rychle,“ stýská si.
Ošklivý a nemorální obchod
A podotýká, že úspěšná obchodní politika není v rozporu s prosazováním základních principů svobody jednotlivce. „Pokud však je mlčení na téma lidských práv, osudů politických vězňů a pronásledování intelektuálních, ekologických či sociálních aktivistů obchodováno za ekonomický pragmatismus, je to obchod ošklivý a nemorální,“ dodává Pánek.
Závěrem tvrdí, že návštěva čínského prezidenta představuje pro naše politiky jedinečnou příležitost, jak svým postojem prosadit demokratické hodnoty a podpořit obránce lidských práv v Číně, disidenty a aktivisty, kteří jsou za svůj kritický postoj a aktivity v Číně perzekvováni.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam