Nemusí padnout jen Hamás. Ale taky ekonomika

16.10.2023 17:45 | Zprávy

Analytici varují, že pokud by se palestinsko-izraelský konflikt rozšířil na rozsáhlejší území Blízkého východu, může světovou ekonomiku potkat další recese. Obavy panují ze zapojení libanonského Hizballáhu, spřízněných syrských milic a zejména Íránu. Právě přímý konflikt s Íránem by prý mohl vyšponovat ceny ropy až na dvojnásobek a celosvětovou ekonomiku stát bilion dolarů.

Nemusí padnout jen Hamás. Ale taky ekonomika
Foto: Repro Twitter
Popisek: Gaza po náletu izraelského letectva

Světová ekonomika je v posledních letech zranitelná, stále se ještě vzpamatovává z dob covidové pandemie a recese, kterou přiživila loňská invaze Ruska na Ukrajinu. Týden po vypuknutí konfliktu mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás analytici upozorňují, že reálně hrozí další propad světové ekonomiky.

Toto riziko je reálné, protože izraelská armáda se připravuje na invazi do Gazy. Počet obětí útoku Hamásu a probíhajících izraelských náletů na Gazu se již počítá na tisíce. Panují obavy, že se do bojů zapojí i milice v Libanonu a Sýrii, které podporují Hamás. Ostřejší eskalace by mohla Izrael přivést do přímého konfliktu s Íránem, dodavatelem zbraní a peněz Hamásu. Podle odhadů agentury Bloomberg Economics by se v takovém případě mohly ceny ropy vyšplhat až na 150 dolarů za barel a globální růst by klesl na 1,7 %, což by znamenalo recesi, která by světovou produkci připravila zhruba o bilion dolarů.

Příklady z minulosti ukazují, že nový výrazný konflikt na Blízkém východě může způsobit problémy ve světové ekonomice, protože je tato oblast klíčovým dodavatelem ropy a důležitou námořní cestou. Nejzřetelnějším příkladem je arabsko-izraelská válka z roku 1973, která vedla k ropnému embargu a několikaleté stagflaci v průmyslových ekonomikách. Všechny tyto potenciální dopady závisejí na tom, jak se válka bude vyvíjet v příštích týdnech či měsících.

Podle analytiků se dají očekávat tři rozdílné scénáře, všechny ovšem budou mít určitý dopad na světové trhy, přinesou dražší ropu, vyšší inflaci a pomalejší růst. Odlišný je rozsah problémů, který bude přímo záviset na tom, kam až se konflikt rozšíří, přičemž nejhorší variantou by byl přímý vojenský střet Izraele a Íránu.

Nejméně bolestivý by byl vývoj konfliktu, který by zůstal koncentrován na území Pásma Gazy. Například v roce 2014 byl únos a vražda tří Izraelců Hamásem podnětem k pozemní invazi do Gazy, při níž zahynulo více než 2 000 lidí. Boje se tehdy nerozšířily mimo palestinské území a jejich dopad na ceny ropy a světovou ekonomiku byl nevýrazný. Nyní by mohla být situace podobná, ačkoliv v aktuálním konfliktu je již hlášeno mnohem více obětí.

Pokud by Spojené státy přitvrdily embargo na íránskou ropu kvůli íránské podpoře Hamásu, podle analytiků by ropa mohla zdražit maximálně o pět dolarů za barel. Sníženou íránskou těžbu by navíc mohla pokrýt Saúdská Arábie nebo Spojené arabské emiráty.

Dramatičtější by byla situace při rozšíření konfliktu o libanonskou milici Hizballáh, která útočí na severní hranici Izraele, a ozbrojené skupiny v Sýrii, které také podporuje Írán. Eskalace v tomto směru by zvýšila pravděpodobnost přímého konfliktu mezi Izraelem a Íránem, což by pravděpodobně vedlo ke zvýšení cen ropy. Během krátké, ale krvavé války mezi Izraelem a Hizballáhem v roce 2006 cena ropy vyskočila o pět dolarů za barel. „Kromě šoku ze scénáře s omezenou válkou by obdobný pohyb v současnosti poslal cenu o 10 % výše přibližně na 94 dolarů,“ předpovídají analytici.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Makarovič

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Uděláte tentokrát něco nebo budete zase jen přihlížet?

Máte vysvětlení, proč opět před vánoci roste cena másla? Nepřipomíná vám to scénář z loňského roku, kdy taky před vánoci rostly ceny másla, cukru, vajec? Je to podle vás v pořádku a odůvodněné? Kdo za navýšením stojí a nemyslíte, že byste s tím konečně něco měli dělat? Netvrdím, že máte nabourávat s...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Co bylo., Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseSoftkeeper , 16.10.2023 19:03:44
Začínám tak nějak vzpomínat na doby, kdy visel ve školních třídách obraz Husáka, zadrátované hranice a byl relativní klid. Topení naplno, teplota se regulovala otevřením oken, svítilo se žárovkama a koukalo na 200W TV částečně ještě na elektronky. Elektrika za pár šupů.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

10:10 Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

Donald Trump se vrací do Bílého domu. Je připraven a ví, jak to tam chodí, což naznačuje, že jeho pr…