Zejména během prosazování sporné vládní novely snižující důchodcům mimořádnou valorizaci penzí v českém mediálním prostoru i na sociálních sítích zaznívaly názory, že jde od vládního kabinetu o správné rozhodnutí, jelikož státu pomůže ušetřit a zároveň se důchodců „tolik nedotkne“, jelikož jim pomáhaly s inflací již předchozí valorizace penzí a oproti tomu se naopak stavěly argumenty upozorňující na nelehkou situaci části seniorů, pro níž je i mírné přidání penzí při současném růstu cen vítanou finanční pomocí.
Podobná diskuze se vedla i v Poslanecké sněmovně, kde z vládních kruhů padaly názory, že je schválení nižší valorizace penzí – v rámci které průměrná měsíční vzrostla od června o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun – nutné pro stabilizaci veřejných financí, kdežto opozice hovořila o „okrádání“ důchodců a ohledně kontroverzní valorizaci penzí se obrátila na Ústavní soud.
Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) nižší valorizaci důchodů obhajoval s tím, že se rozevírají nůžky mezi nízko a vysoko příjmovými důchodci a že by nároky na státní rozpočet v letošním roce při původním schématu valorizace znamenaly více než 4,4 miliardy korun a v příštím roce 58,8. „My musíme takto sledovat i potřebnost podpory a pomoci lidem, kteří pracují, zároveň vychovávají děti a jejich ekonomická situace je výrazně složitější než situace důchodců, kterým doposud byly jejich důchody o inflaci plně valorizovány,“ pronesl v únoru Jurečka pro Český rozhlas s tím, že se je třeba dívat optikou „mezigenerační solidarity“.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas