„V praxi se setkáváme se dvěma typy subjektů,“ říká Jana Blahová ze skupiny RMF Invest a dodává: „Větší firmy mají tuto oblast často řešenou externím poradcem – ekologem. Někdy má firma vlastního zaměstnance, který se o ni stará v rámci více funkcí, ale nezbývá mu čas se v této oblasti vzdělávat a rozvíjet. V obou těchto případech společnosti vědí, že nějaké povinnosti v oblasti životního prostředí existují a musí se jimi zabývat. Pak jsou ale firmy, které své povinnosti zjišťují až za pochodu, nejčastěji při kontrolách státní správy, a následně hledají řešení pro už vzniklý problém.“
Mnoho firem si možná ani neuvědomuje, jaké množství povinností v oblasti životního prostředí se jich týká. Většina z nich má povědomí o ohlašovací povinnosti u odpadů do 28. února. V tomto případě je na tuto povinnost upozorní společnost, které odpad předávají. Některé firmy, které provozují zdroje znečišťování ovzduší, mají povědomí o ohlašování souhrnné provozní evidence do 31. března. Některé firmy možná řeší i ohlašování v oblasti vodního hospodářství.
Jiné oblasti životního prostředí jim ale příliš známy nejsou. Jedná se mimo jiné o hodnocení rizik spojených s možnou ekologickou újmou nebo prevenci závažných havárií, které velmi souvisí i s požární bezpečností. Dále se jedná o povinnosti vyplývající z právních předpisů v oblasti nakládání s chemickými látkami a směsmi, které zase velmi úzce souvisí s bezpečností práce.
„Obecně lze říci, že firmy vědí o plnění ohlašovacích povinností, které se jich týkají. Protože na ty už je někdo v minulosti upozornil, nezřídka právě orgán státní správy, který dohlíží na jejich plnění. V dnešní době jsou kontrolní mechanismy státní správy velmi vyspělé, například v oblasti odpadů, takže příslušný úřad velmi snadno odhalí každého, kdo ohlašovací povinnost má a neplní ji,“ říká Jana Blahová.
Podle jejich slov je potřeba si uvědomit, že vedle ohlašovacích povinností existuje řada dalších, které jsou stanoveny právními předpisy. V dnešní době těchto povinností přibývá a udržet je stále aktuální bývá pro firmy složitý a náročný proces.
Firmy, které mají zavedený systém řízení environmentu (EMS dle normy ISO 14001:2015, resp. ČSN EN ISO 14001:2016), mají v tomto směru výhodu, protože musí vést a aktualizovat závazné povinnosti, které se na ně vztahují, což jsou i všechny právní předpisy. Jiné firmy mohou mít své externí ekology nebo poradenskou společnost, která v pravidelných intervalech vyhodnocuje stav a upozorňuje na změny legislativy.
„Osobně si myslím, že cílem každého vedení je mít přehled o všech povinnostech, které se na společnost vztahují i v oblasti životního prostředí. V jiných oblastech, například v účetnictví či v právní oblasti, je to automatické. Životní prostředí bývá často opomíjeno, protože tato oblast v rámci společnosti negeneruje finance, ale spíše je spotřebovává. Na druhou stranu je nutno říci, že pokuty spojené s neplněním povinností v oblasti životního prostředí mohou být vysoké, i když ne likvidační. Tady vidím smysl environmentálních auditů, jako určitou formu pojištění, které stojí nějaké finance, ale na druhé straně může ušetřit nejen peníze, ale i špatnou reklamu,“ říká Blahová za RMF invest, která má na starosti v rámci skupiny právě legislativu v oblasti odpadů a životního prostředí.
Právě díky tomu, že pro skupinu RMF invest je zásadní orientace v legislativě životního prostředí a plnění povinností, které z ní vyplývají, nabízí i ostatním firmám provedení auditu jejich společností v oblasti životního prostředí.
V rámci auditu přezkoumá všechny provozované činnosti související s životním prostředím a právní požadavky, které se na ně vztahují. Výsledkem je zpráva, která společnost informuje o tom, zda jsou všechny stanovené povinnosti plněny. V případě nějakých nedostatků je stanoveno nápravné opatření. V rámci poradenské činnosti ale skupina RMF řeší i jednotlivé složkové záležitosti, jako je plnění ohlašovacích povinností v oblasti životního prostředí, zpracování potřebné dokumentace a schvalovací procesy v rámci státní správy.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Komerční prezentace