Debata by měla trvat devadesát minut, mikrofony zapnuty pouze pro kandidáta, který má právě slovo, a ztlumené pro ostatní.
Otázky budou kandidátům klást dva moderátoři – David Muir a Linsey Davisová. Oba kandidáti budou mít dvě minuty na odpověď na otázku, dvě minuty na vyvrácení a jednu minutu na doplňující otázku nebo upřesnění. Nebudou povolena úvodní prohlášení a závěrečné prohlášení by mělo též trvat jen dvě minuty.
Deník The Washington Times ovšem zpochybnil objektivitu moderátorky Linsey Davisové. Tyto obavy pramení zejména z jejích předchozích veřejných komentářů a rozhovorů.
Davisová dříve spojila Trumpa s Ku-klux-klanem, když v rozhovoru zmínila demonstranty převlečené za členy KKK, kteří údajně podporovali Trumpa během jeho kampaně v Michiganu, píše The Washington Times.
Kritiku vyvolávají i některé její další rozhovory, především s osobnostmi z demokratické strany. Například během rozhovoru s demokratickou političkou Stacey Abramsovou se přímo ptala, zda je Trump rasista nebo zda věří v nadřazenost bílé rasy.
Organizace Media Research Center (MRC) pak vyjádřila obavy, že Davisová může být v debatě zaujatá a nebude klást Harrisové kritické otázky, což vzbuzuje pochybnosti o její schopnosti moderovat debatu férově.
Nová studie od MRC pojednává o analýze mediálního pokrytí prezidentské kampaně Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa na americké televizi ABC News, především v pořadu World News Tonight moderovaném Davidem Muirem, který bude také vést prezidentskou debatu.
Podle studie konzervativní organizace Media Research Center (MRC) bylo zpravodajství o Harrisové na ABC od 21. července do 6. září 2023 stoprocentně pozitivní. Z analýzy 100 volebních příspěvků nevyplynul žádný negativní komentář o Harrisové, zatímco Trump byl vykreslen převážně negativně – pouze 7 % komentářů o něm bylo pozitivních, zatímco 93 % bylo negativních.
MRC zdůrazňuje, že veškeré negativní výroky o Harrisové pocházely výhradně od republikánů a nebyly prezentovány novináři nebo nestranickými zdroji. Oproti tomu v případě Trumpa reportéři ABC sami přidávali negativní komentáře nebo využívali nestranické zdroje k jeho kritice.
Následně studie zjistila i další způsoby, jak zpravodajská stanice ABC pomáhala demokratické kandidátce Harrisové. Stanice ABC News podporovala demokratickou kandidátku na prezidentku Kamalu Harrisovou několika způsoby. V pořadu World News Tonight nikdy neoznačili Harrisovou jako „liberálku“ nebo „progresivistku“, na rozdíl od CBS a NBC, které tyto termíny použily. ABC se také vyhýbala kritice Harrisové v oblastech jako ekonomika, imigrační politika a její výkon jako státní zástupkyně.
ABC zároveň opakovaně zdůrazňovala historický význam Harrisové jako první černošky a Američanky asijského původu, která byla nominována na prezidentku. Tento aspekt její kandidatury byl ve zprávách často vyzdvihován a prezentován jako klíčový pozitivní prvek. V kontrastu k tomu ABC věnovala značnou pozornost Trumpovým kontroverzím a negativním komentářům, což mohlo přispět k negativnímu obrazu jeho kampaně a osoby.
„Na základě záznamů z posledních šesti a půl týdnů lze říci, že Muirova zpravodajská relace by jen stěží mohla k prezidentské kampani v roce 2024 přistupovat jednostranněji. To nevěstí nic dobrého pro potenciální férovost zítřejší debaty,“ shrnuje výsledky studie MCR.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Kratochvílová
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.