Tuto vizi představil na besedě vedoucí oddělení digitalizace ve vzdělávání v organizaci, kterou zřizuje MŠMT, konzultant, lektor a vysokoškolský učitel PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D.
Stále rychleji…
„Netflixu trvalo tři roky, než zaujal milion prvních klientů – chatu s umělou inteligencí to trvalo pět dní. To ilustruje, jak se svět zrychluje a jak je globální. Před pár týdny se objeví nějaká aplikace a za tu dobu již ji mají naistalovánu milióny uživatelů,“ konstatoval přednášející.
„Ve výzkumu, kde jsme oslovili všechny školy, jsme se ptali, jak jsou na tom s umělou inteligencí. Celkem 604 ředitelů základních a středních škol. Polovina z nich říká, že umělou inteligenci nevyužívá, ale chystá se k tomu. To je pozitivní. To bylo v říjnu a v listopadu. Používání umělé inteligence povolujeme za dodržení konkrétních pravidel. To bylo přes 20 procent škol a to je nejlepší postup, který doporučujeme. Prostě vzít umělou inteligenci v potaz, diskutovat s učiteli a žáky, vytvořit si vlastní pravidla. Nejhorší je to pak u těch, kteří umělou inteligenci nijak neřeší a ani to neplánují. To je čtvrtina škol. Takže jenom jedno procento to zakázalo. My jsme se obávali, že to zakáže větší procento škol,“ konstatoval Neumajer. A dodal: „Když to totiž zakážou, tak učitelé to nestudují, ale žáci ji samozřejmě používají a jde tedy o šedou zónu.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala