Nevěřte ani televizi. Nemusí to být Fiala... Odborník varuje. Naše blízká budoucnost?

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

23.12.2023 20:35 | Reportáž

Umělá inteligence vytlačí novináře. Další přijdou na paškál učitelé a lékaři. Budeme diagnostikováni, léčeni, operováni roboty. Když vám dojde mail od někoho z příbuzenstva či vám zavolá dcera či vnuk nebo banka, to nemusí být pravdou a půjde o umělou inteligenci. Při útoku kybernetických zločinců může v televizi mluvit představitel vlády, ale nepůjde o skutečného premiéra, ale opět jen o umělou inteligenci. Nedůvěřovat a ověřovat bude to nejdůležitější, co se žáci budou učit ve školách. Protože je známo, že si uchováváme jen maximálně pět procent toho, co se naučíme. O práci se však bát nemusí manuální pracující. Školáci mohou chatovat s Václavem Havlem. Je tu doba Čapkova RUR, ovšem v jiném hávu?

Nevěřte ani televizi. Nemusí to být Fiala... Odborník varuje. Naše blízká budoucnost?
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Počítačové čipy

Tuto vizi představil na besedě vedoucí oddělení digitalizace ve vzdělávání v organizaci, kterou zřizuje MŠMT, konzultant, lektor a vysokoškolský učitel PhDr. Ondřej Neumajer, Ph.D.

Stále rychleji…

„Netflixu trvalo tři roky, než zaujal milion prvních klientů – chatu s umělou inteligencí to trvalo pět dní. To ilustruje, jak se svět zrychluje a jak je globální. Před pár týdny se objeví nějaká aplikace a za tu dobu již ji mají naistalovánu milióny uživatelů,“ konstatoval přednášející.

„Ve výzkumu, kde jsme oslovili všechny školy, jsme se ptali, jak jsou na tom s umělou inteligencí. Celkem 604 ředitelů základních a středních škol. Polovina z nich říká, že umělou inteligenci nevyužívá, ale chystá se k tomu. To je pozitivní. To bylo v říjnu a v listopadu. Používání umělé inteligence povolujeme za dodržení konkrétních pravidel. To bylo přes 20 procent škol a to je nejlepší postup, který doporučujeme. Prostě vzít umělou inteligenci v potaz, diskutovat s učiteli a žáky, vytvořit si vlastní pravidla. Nejhorší je to pak u těch, kteří umělou inteligenci nijak neřeší a ani to neplánují. To je čtvrtina škol. Takže jenom jedno procento to zakázalo. My jsme se obávali, že to zakáže větší procento škol,“ konstatoval Neumajer. A dodal: „Když to totiž zakážou, tak učitelé to nestudují, ale žáci ji samozřejmě používají a jde tedy o šedou zónu.“

Nekreativní kreativci

„Cesta, kterou se dá jít a je nejméně bolestivá, je – nesnažit se nahradit lidi, ale snažit se rozšířit dovednosti lidí o to, co ty stroje umí. Problém je, že dovednosti umělé inteligence jsou generativní a její výsledky jsou lepší než u 98 procent lidí. Už dnes je umělá inteligence schopna vytvořit velmi relevantní dílo nebo odpověď na dotaz, který by většina lidí nedovedla. Přehodnocuje to kreativitu. My jsme si mysleli, že spousta lidí je kreativních, ale teď se ukazuje, že těch kreativních je jen malé procento. Ti, kteří přinášejí něco nového. My všichni ostatní jen odněkud čerpáme, pak to smícháme, ale nic z toho není naše práce nebo je to jen malá část. To je fascinující a to jsme před pár lety netušili,“ poznamenal školský odborník.

Žurnalisté, končíme!

„Umělá inteligence už teď nahrazuje a za několik let zcela nahradí některá povolání. My jsme si mysleli, že bude nahrazovat lidi, kteří jsou nízkokvalifikovaní. A je to tak, že dobře nahrazuje i kvalifikované. Například novináři už dnes mají problém. Vždy bude potřeba novinář, který jede do válečného konfliktu udělat reportáž, hovořit s lidmi, přivézt autentické materiály. To bude vždy užitečné, i když tu máme nějaké drony nebo zařízení. Ale ti, co jen sedí u počítače a sledují ČTK a pak z toho udělají nějaký článek... To umělá inteligence udělá neskonale rychleji – za půl minuty to máte v dobré kvalitě, když dobře nadefinujete, co chcete. Ti tedy přijdou o práci nebo se budou muset naučit s tou umělou inteligencí pracovat, aby to vylepšovalo její výkon,“ zmínil host besedy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Přijde mi to nebo se teď Bartoše zastáváte?

To, že si premiér protiřečí není přeci nic nového. A jestli podle mě někdo nevnímá realitu, tak je to hlavně Fiala. Co vy na to? A ještě mám jeden aktuální dotaz, co nyní EU dělá, aby nás uchránila před další vlnou migrantů tentokrát se Sýrie, ale nejde jen o ní, ale obecně mi přijde, že opět po vol...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

AI sama o sobě není nebezpečná, ale zelený mozek ji zneužije , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseešalonek , 24.12.2023 7:06:11
Lidé jsou kolektivní stvoření. Společnost není založena na poznávání objektivní skutečnosti, ale prioritně stojí na vzájemné loajalitě jedinců. Proto je v procesu poznávání používáno mnoho sofistikovaný manipulativních technik a švindlů - v podstatě je mozek intenzivně vymýván už od vstupu žáčka do 1. třídy. Plebs je zatahován do válek v roli pouhého kanonenfutteru, kde pokládá životy za cizí zájmy. Stačí připomenout Tonkinský incident, 11. září 2001, cirkus kolem ZHN v Iráku, nebo incident v Račaku, který posloužil jako záminka k bombardování Srbů. Kdo se odchýlí od vyžadovaného způsobu uvažování řadové ovce - služebníka kapitálu, ten je očerňován, kriminalizován, perzekuován. Manipulátorem není počítač, jelikož ten nemá zájem debilizovat populaci, ale vždy za cílenou sofistikovanou manipulací stojí člověk - zpravidla jde o skupinu zelených mozků - vojenských psychopatů. Těm pak sekundují vymývači mozků z mainstreamových médií. Těch je třeba se obávat.

|  5 |  0

Další články z rubriky

30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

14:02 30 let nás vyžírají. Konec eldoráda. Plán Ilony Švihlíkové, aby Čechy už nebrali na hůl

„Tak se seberte a běžte,“ řekla by ekonomka Ilona Švihlíková zahraničním firmám, kdyby hrozily tím, …