Nevymůžete, aby si je vzali zpátky. Europoslankyně a migrace do EU

12.03.2025 14:08 | Monitoring

Europoslankyně za hnutí Přísaha Nikola Bartůšek z frakce Patrioti pro Evropu vítá snahy německých a rakouských politiků o zpřísnění azylové a migrační politiky. V podcastu Chuť moci moderátora Thomase Kulidakise uvedla, že souhlasí s plány budoucího německého kancléře Friedricha Merze na zpřísnění migrační politiky, až na uzavírání hranic v rámci Schengenu. Bartůšek komentovala také návrhy na vyslání evropských mírových jednotek na Ukrajinu, které jednoznačně odmítá, protože by to prý mohl být začátek třetí světové války.

Nevymůžete, aby si je vzali zpátky. Europoslankyně a migrace do EU
Foto: Přísaha
Popisek: Nikola Bartůšek

Bartůšek v rozhovoru s Thomasem Kulidakisem komentovala plány na zpřísňování migrační politiky v Rakousku a Německu, kde bude pravděpodobně vládnout Friedrich Merz. „Každé zpřísnění migrační a azylové politiky já vítám. Je to potřeba, když se podíváme, co se děje v Německu a jinde, ty útoky, které dost často mají na svědomí neúspěšní žadatelé o azyl, nebo migranti, kteří azyl dostali, tak já ty plány vítám,“ uvedla expertka na migrační politiku.

Pětibodový program, který představil před volbami v Německu Friedrich Merz, a který zpřísňuje migrační a azylovou politiku, podle europoslankyně ale nepřináší nic nového k řešení těch problémů, které se řeší od roku 2015. „To je důležité říct, že ty body, které představil, už jsou na pořadu dne dlouhou dobu,“ uvedla Bartůšek, podle níž je dobře, že alespoň konečně v Německu ty problémy začnou řešit.

Europoslankyně dle svých slov souhlasí s navrhovanými opatřeními až na jedno a to je zavření hranic s Českou republikou. „Německo se o to už nějakou dobu pokouší, ale já s tím nesouhlasím, abychom v Evropské unii zavírali vnitřní hranice, jde spíše o uzavření vnějších hranic a efektivnější azylovou politiku, zrychlení azylových řízení a návratové politiky,“ vyjmenovala Bartůšek.

„To, že ty státy nyní chtějí uzavírat vnitřní hranice, je proto, že se celých těch deset let nic neděje na té evropské úrovni. Je to trochu zoufalství, že už nevíme, co dělat a měl by to být signál pro Brusel, že migrace je priorita, která se musí řešit, abychom věděli, kdo se nám tady v Schengenském prostoru pohybuje. A to je věc, kterou zmiňoval i Merz, že se nebudou přijímat lidé, kteří nemají doklady a nic o nich nevíme, což se vlastně děje u 90 % těch příchozích migrantů,“ vysvětlovala europoslankyně.

Uzavření hranic a namátkové kontroly podle Nikoly Bartůšek nemůže fungovat ani kvůli pašerákům lidí, kteří si vždycky najdou způsob, jak migranty někam dopravit a zpeněžit to. „Každé auto zkontrolovat nemůžeme, když si vezmeme kamionovou dopravu, tak to není možné, takže to budou namátkové kontroly a ti převaděči už se naučili, že se kontrolují hlavně nákladní automobily a dodávky, takže přešli na osobní auta, a tak nějak jsou vždy o krok před námi,“ uvedla Bartůšek.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jakub Makarovič

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To Rusové ze sebe udělali nepřátele NATO.“ Farský narazil v Partii na Vondráčka

13:55 „To Rusové ze sebe udělali nepřátele NATO.“ Farský narazil v Partii na Vondráčka

„Ukrajinský prezident by měl vytáhnout bílou vlajku,“ řekl v nedělní Partii Terezie Tománkové Radek …