Šéf státní kasy tvrdí, že nic nevěděl o přípravě „udavačského webu“ k EET. Z počátku dokonce tvrdil, že se o anonymním udávání hostinských dozvěděl z Twitteru. Jenže bulvární deník Blesk Babišovi připomněl jednu SMS zprávu, kde Babiš připustil, že o webu ví. Ministr se okamžitě ohradil, že tu zprávu SMS rozhodně nepsal sám, jen ji přeposílal, pravděpodobně z Finanční správy ČR. Důrazně odmítl, že by o tzv. udavačském webu lhal.
„Já jsem ten formulář zrušil a mohu prohlásit na svou čest a na zdraví mých dětí, že jsem o něm nevěděl, neinicioval jsem to, že to udělali úředníci. A je to úplně podružná věc. Já už jsem měl toho plné brejle, protože to byl od rána do večera udavačský web. Já jsem si to ani neuvědomil, posílám denně sto nebo 200 SMS a určitě to byla nějaká SMS přeposlaná z finanční správy, určitě jsem ji ani já nepsal. Takže mi nepodsouvejte, že lžu, na to jsem alergický. Já nelžu!“ zuřil Babiš.
Server Echo24.cz však připomíná, že o udavačském webu se mluvilo už v roce 2015. Hovořil o něm poradce Andreje Babiše ekonom Aleš Michl na přednášce na půdě VŠE. Michl tehdy vyjádřil přesvědčení, že finanční správa sama o sobě nestačí na to, aby dohlédla na plnění povinností spojených s EET.
„Podle mě není možné, aby to kontroloval jen finanční úřad. Není schopný, nejsou schopní to všechno zkontrolovat. Klíčový je systém, aby to kontroloval, a zákazník. Já bych tam dal QR kód na každé účtence. A normálně prostě si vezmete mobil, takhle si naskenujete ten QR kód a ten mobil vám řekne: ‚Ano, tato účtenka je zaevidována. / Ne tato účtenka není zaevidována. Chcete napráskat obchodníka?‘ Hned bych dal ano,“ uvedl Michl v debatě na půdě VŠE.
Otázkou zůstává, zda o svém nápadu řekl Andreji Babišovi, či nikoliv.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp