Nikdo neví, co by se stalo, kdyby Británie vystoupila z EU, přiznal bývalý moderátor BBC

03.06.2016 18:46 | Zprávy

Hostem pátečních Dvaceti minut Radiožurnálu byl bývalý moderátor BBC, dnes zaměstnanec Rádia Svobodná Evropa Ray Furlong. S Petrem Dudkem hovořil o britském referendu, o členství v Evropské unii, o kampani za Brexit a jeho možných následcích.

Nikdo neví, co by se stalo, kdyby Británie vystoupila z EU, přiznal bývalý moderátor BBC
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Skutečné následky britského vystoupení z Evropské unie v současnosti nikdo nezná. Dozvíme se je až poté, když by vystoupila. Mnozí zastánci setrvání v EU tvrdí, že právě tato nejistota je důvodem hlasovat v referendu pro členství. Stejný argument však používají i odpůrci EU.

Furlong si myslí na základě průzkumů veřejného mínění, že v případě vystoupení Británie z EU dojde k pádu libry. Ta se propadá již teď, když vyjde najevo, že má Brexit vyšší preference než setrvání v EU.

Mnozí ekonomové však předpovídají, že Brexit Británii ekonomicky prospěje, protože ji zbaví mnoha regulací a umožní jí přistupovat nejen k obchodu více individuálně.

„Ne všichni, kteří chtějí odejít z EU, jsou napravo,“ řekl Furlong a dodal, že například Jeremy Corbyn hlasuje pro setrvání v Unii, a to i přesto, že je to jeden z největších euroskeptiků v Británii, mnozí členové jeho strany však tvrdí, že sociální jistoty měla Británie i bez EU, a tak je bude mít stále. Lidé podle Furlonga ale slyší především na to, že by země nemusela odvádět peníze do evropského rozpočtu. Jde však o pouhý zlomek veřejných peněz.

Jedním z velkých zastánců setrvání v EU jsou Skotové. Ti chtějí zachovat celistvost EU, protože je to pro ně „taková protiváha vůči Londýnu“. Ten Furlong považuje za „baštu“ zastánců členství v Unii. Obecně jsou lidé z větších měst spíše pro setrvání a lidé z venkova spíše pro vystoupení. Přesto se najdou i výjimky na obou stranách.

Velkými zastánci Brexitu jsou pak bývalý starosta Londýna Boris Johnson a šéf strany UKIP Nigel Farage. Johnson mnohdy argumentuje tím, že Británie by mohla vystoupením z EU opět získat kontrolu nad vlastními hranicemi, na což voliči slyší. Obecně celá kampaň za vystoupení je spojená spíše s problémem migrace než s čímkoliv jiným.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

MUDr. Ivo Trešl byl položen dotaz

očkování

Vážený pane doktore, ráda bych využila možnosti se vás zde zeptat na jednu věc. Když se nechám očkovat proti černému kašli, znamená to, že ho nemůžu dostat nebo je to jak s vakcínou proti covidu? A ještě na jak dlouho mě případně očkování proti nákaze ochrání? A když už jsem nakousla téma covid, pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hněv. „Moderní“ pohádka ČT propadla, diváci k hodnocení používají fekálie

9:42 Hněv. „Moderní“ pohádka ČT propadla, diváci k hodnocení používají fekálie

Česká televize letos na Štědrý den odvysílala v hlavním vysílacím čase novou pohádku s názvem „Tři p…