Vládní návrh novely zákona o obalech, jenž si klade za cíl rozšířit „cirkulární ekonomiku“ není ani zdaleka zaměřen pouze na zavedení zálohování PET lahví a plechovek, byť je rozšíření zálohového systému na mnohé jednorázové nápojové obaly aktuálně největším tématem.
Neméně podstatná je část spočívající v návrhu rozšíření definice obalů také na reklamní letáky. Ta totiž přinese povinnost recyklace letáků nebo jejich zpětného odběru pro všechny subjekty, které uvádějí reklamní letáky na trh nebo do oběhu. Letáky mají podléhat recyklačnímu poplatku v rozmezí od 2,5 tisíce do až 3,5 tisíce korun za tunu, co má dle resortu snižovat množství odpadu.
Jak již upozornila ČT24, má to však i druhou stranu mince a výrobci a distributoři se obávají, že nové poplatky zdraží výrobu reklamních tiskovin, omezí jejich produkci a tím pádem ohrozí tisíce pracovních míst. „V případě, že by došlo ke schválení v této výši, to může znamenat i ztrátu 2,5 tisíce pracovních míst. Pravda je, že jsme doposud žádné poplatky na likvidaci neplatili,“ okomentoval pro ČT24 v listopadu návrh novely prezident Svazu polygrafických podnikatelů Zdeněk Sobota.
Kromě dopadu na pracovní místa může mít novela v této podobě taktéž ještě větší nepřímé dopady na tisíce lidí – zejména nízkopříjmové seniory, kteří na akční letáky v současné nelehké finanční situaci spoléhají při hledání možností, kde mohou ušetřit například za potraviny. Recyklační poplatek totiž zdraží výrobu letáků a omezí jejich distribuci či se některé obchody mohou rozhodnout akční letáky nabízet pouze v elektronické podobě.
Zatímco ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) ukazuje zejména na přínosy pro ekologii a na to, že reklamní letáky v současnosti tvoří 20 až 30 procent objemu modrých popelnic, manažer marketingu a komunikace společnosti Česká distribuční Jaroslav Staněk v souvislosti s návrhem MŽP ve svém listopadovém vyjádření pro ČTK varoval právě před dopady na část obyvatelstva. „Vysoká inflace výrazně posílila význam tištěného letáku v nákupním chování spotřebitelů. Akční nabídky pomáhají statisícům domácností vyrovnat se s tíživou ekonomickou situací. Nový návrh MŽP ji naopak zhorší,“ uvedl.
Tištěné letáky dle průzkumu agentury STEM/MARK pro Českou distribuční čtou alespoň občas dvě třetiny českých spotřebitelů. Jako pravidelný zdroj informací o nabídkách obchodníků je využívá čtvrtina Čechů. „Akční letáky pomáhají lidem výhodně nakupovat a efektivně bojovat s inflací, přičemž většina spotřebitelů stále preferuje tištěnou variantu. Jejich budoucnost však může být zásadně ovlivněna chystaným zavedením recyklačních poplatků za produkci tištěných letáků. Nové opatření má být součástí novely zákona o obalech ze strany Ministerstva životního prostředí, které se netají snahou produkci letáků výrazně omezit. Omezení přístupu k tištěným letákům by však pro spotřebitele nebylo přijatelné. Průzkum STEM/MARK zjistil, že více než polovina čtenářů letáků se v takovém případě obává zhoršení informovanosti o slevách a výhodných nabídkách,“ podotýká Česká distribuční k výsledkům průzkumu, z nějž vyplynulo, že se při současné vlně vysokého zdražování začali o akční letáky zajímat už i mladí lidé a ve věkové kategorii 18–29 let – letáky nově sleduje každý pátý člověk.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas