Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování

02.12.2024 22:36 | Monitoring

Česká europoslankyně Nikola Bartůšek z hnutí Přísaha brojí proti plánované revizi směrnice z roku 2009, kterou by měl zítra projednávat výbor pro zaměstnanost Evropského parlamentu. Revize by podle kritiků výrazně ztížila podmínky pro podniky v EU. Směrnice přináší nové regulace, jako jsou genderové kvóty, větší administrativní zátěž a sankce, jež by mohly ohrozit konkurenceschopnost evropských firem. Bartůšek obhajuje nutnost širší diskuse o této zásadní legislativní změně a varuje před jejím schválením bez řádného projednání na plénu Evropského parlamentu.

Nová europoslankyně v šoku. Směrnice o zaměstnanosti, v ní gender a spousta papírování
Foto: Archív NB
Popisek: MSSc. et MSSc. BSc. Nikola Bartůšek, socioložka, kandidátka Přísahy do EP

Nikola Bartůšek z hnutí Přísaha se výrazně angažuje proti kontroverzní revizi evropské směrnice z roku 2009, kterou má projednat Výbor pro zaměstnanost a sociální věci (EMPL) Evropského parlamentu. Revize přináší několik zásadních změn, které by podle kritiků mohly vážně ohrozit podnikatelské prostředí v Evropské unii.

Mezi největšími změnami návrh zavádí genderové kvóty ve výši 40 % a požadavky na větší rozmanitost pracovní síly, což může být pro některé firmy obtížně splnitelné, zejména v odvětvích, kde je rozložení pracovníků přirozeně nerovnoměrné. Dále přenáší právní náklady na firmy, zavádí sankce, jako je vyloučení z veřejných zakázek, a omezuje možnosti využívání online schůzek, což je v rozporu s trendem digitalizace.

Směrnice také přináší další administrativní zátěž, která podle Nikoly Bartůšek ohrožuje konkurenceschopnost evropských firem. Pro podnikatele by tak návrh znamenal vyšší náklady a komplikovanější podmínky pro jejich činnost. „Tato směrnice představuje zásadní ohrožení pro podnikatelské prostředí v EU. Zavádí přehnané regulace a sankce, které mohou firmy zbytečně poškodit,“ tvrdí Bartůšek.

Nikola Bartůšek kritizuje nejen obsah návrhu, ale i způsob jeho projednávání. Upozorňuje, že někteří europoslanci se snaží revizi prosadit pouze na úrovni výboru EMPL a následně ji postoupit přímo do tzv. trialogu, kde by o ní rozhodovali zástupci Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise, čímž by byla obcházena širší diskuse v plénu Evropského parlamentu. Takový postup by pak omezil možnost europoslanců návrh upravit nebo odmítnout.

Bartůšek se proto snaží zabránit schválení směrnice výborem bez řádné diskuse. „Je důležité, aby o tak zásadní změně rozhodovalo plénum Evropského parlamentu, nikoli úzká skupina zástupců,“ tvrdí europoslankyně Bartůšek. Pokud se směrnici nepodaří zastavit na úrovni výboru, Bartůšek plánuje iniciovat sběr podpisů mezi europoslanci, aby bylo zajištěno její projednání na plénu Evropského parlamentu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. Ondřej Krutílek byl položen dotaz

Evropská komise

Vy jste pro ni hlasoval. Vondra naopak. Kde berete tu jistotu, že je to posun k lepšímu? Skončí tak snad to zelené šílenství? Myslíte, že zvládne zastavit nelegální migraci? A k vaší poznámce, že tím, že jste pro ni hlasoval budete moci víc věcí ovlivnit vůbec nerozumím. Jakože kdybyste hlasoval pro...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 23 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Brusel nařizuje firmám koho mají zaměstnávat?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseriva , 03.12.2024 6:04:33
A musí firmy vyplňovat reporty jak se jim to daří? A když neplní Bruselí stanovená kritéria, tak jsou trestány? Tak to je jasné, proč EU směřuje tam, kam směřuje.

|  5 |  0

Další články z rubriky

Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

19:35 Fiala potřebuje Foltýna dál. Ale vtip na Švejka raději smazali

Otakar Foltýn bude podle vyjádření Úřadu vlády převelen z Hradu k výkonu úkolů strategické komunikac…