„Jsme otevřeni každé iniciativě, která by ukončila násilí a vedla k uklidnění nynější krize," reagovala dnes mluvčí EK Maja Kočijančič na otázku, zda by EU podpořila další ženevskou schůzku. Nové setkání by podle ní mělo smysl, kdyby z něj skutečně vyplynul užitek a zklidnění situace.
Zmíněné ujednání ze Ženevy, kde se v polovině dubna ministři zahraničí Ruska, EU, USA a Ukrajiny dohodli na poklidném vyřešení krize, počítá mimo jiné s tím, že všichni ozbrojenci složí zbraně a stáhnou se z okupovaných úřadů a veřejných prostranství. Západ tvrdí, že Rusko dohodu neplní. Moskva kritiku odmítá a obviňuje Západ i Kyjev z toho, že ujednané podmínky překroutily.
Ruský ministr bude ještě dnes jednat se svými protějšky z Německa a Ukrajiny
Lavrov po jednání Rady Evropy také kritizoval záměr ukrajinské vlády uspořádat 25. května předčasné prezidentské volby. Podle ruského ministra by bylo „neobvyklé" hlasování uskutečnit v době, kdy jsou v zemi proti civilistům rozmístěni vojáci. Ukrajina totiž na neklidném východě provádí vojenskou operaci s cílem potlačit povstání proruských separatistů. Zatímco Kyjev tvrdí, že je to protiteroristická akce, Moskva hovoří o trestné výpravě proti příznivcům federalizace.
Lavrova ještě dnes odpoledne na vídeňském letišti Schwechat čeká schůzka s jeho protějšky z Německa a Ukrajiny Frankem-Walterem Steinmeierem a Andrijem Deščycjou a s předsedou OBSE Didierem Burkhalterem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam, čtk